BOŻE NARODZENIE

Temat przeniesiony do archwium.
Hola Todos! Mam kilka pytań dotyczących Świąt Bożego Narodzenia (Navidad ?) w Hiszpanii.
1. Jak będzie "Wesołych Świąt" po hiszpańsku ??
2. Czym różni się hiszpańskie Boże Narodzenie od polskiego ??
3. Czy są jakieś hiszpańskie tradycje, niespotykane w Polsce, zwiazane z Bożym Narodzeniem ??
3. Gdzie mogę znaleźć texty kolęd po hiszpańsku ??

Z góry wielkie MUCHAS GRACIAS ;]
W Hiszpanii święta Bożego Narodzenia, czyli Navidad różnią się nieco od tych, które obchodzimy w Polsce. Hiszpańskie Navidad zaczynają się już 22 grudnia. Tego dnia odbywa się w Madrycie losowanie bardzo popularnej w całym kraju loterii. Prawie wszyscy kupują losy,aby wziąć w niej udział, bo można wygrać sporo pieniędzy. Wygrywające numery są "wyśpiwywane" przez dzieci z madryckiej szkoły dla sierot San Ildefonso. Prawdziwy początek świąt to oczywiście Wigilia, czyli Nochebuena, 24 grudnia. Tego dnia spożywa się kolcję w towarzystwie rodziny, a potem można udać się na Pasterkę, czyli la Misa ge Gallo ( gallo to "kogut"). Nie jest to jednak dzień prezentów pod choinką. w Hiszpanii podarunki daję się (głównie dzieciom) 6 stycznia. 28 grudnia to w Hiszpanii kolejny niezwykły dzień, dzień Świętych Niewiniątek, czyli Santos Inocentes. Jak głosi legenda, tego dnia król Herod rozkazałzabić wszystkie nowo narodzone dzieci, aby wśród nich zgładzićJezusa. Nie jest to jednak święto religijne. W Hiszpanii tego dnia wszyscy robiąsobie żarty. Podobnie jak w Polsce 1 kwietnia,w Prima Aprilis, nawet w radiu i telewizji podaję się nieprawdziwe i zabawne wiadomości. jeżeli chodzi o życzenia to oto kilka wzorów:
- Feliz Navidad!- Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!
-Felices fiestas!- Wesołych Świąt!
-Feliz ańo nuevo!p Szczęśliwego Nowego Roku
-Feliz Navidad y prósperoańo nuevo!- wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku!
Jeżeli chodzi o kolędy to wpisz tytuły i wyszukaj np. w kazzie.!!
POWODZENIA
WIELKIE MUCHAS GRACIAS
tutaj sa teksty kolęd i piosenek światecznych
http://www.terra.es/personal/7sietes/villacas.htm
Dziękuję wszystkim raz jeszcze :]
Jeszcze jedno: jak brzmi hiszpański tytuł "Cichej Nocy" ??
"Cicha Noc" po hiszpańskiu to "Noche de paz". Inną dość popularną kolędą jest "Ande, ande, ande" czy "Los peces en el río"
cze możesz mi wysłać kolene po Hiszpańsku?
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Pomoc językowa