Hiszpańskie znaki - układ klawiatury (éüúíóáñç¿¡)

Temat przeniesiony do archwium.
Mając już dość hiszpańskiego układu klawiatury dostępnego w systemie Windows, postanowiłem stworzyć własny układ klawiatury, zdecydowanie wygodniejszy w użytkowaniu.
Podaję na wstępie adresy plików, pod nimi opis i uzasadnienie - dlaczego wg mnie standardowy hiszpański układ klawiatury jest nieprzyjemny w użyciu...

1) Skydrive - dostępny dla użytkowników MSN, Live, Hotmail:
http://cid-6bd5364b1a84a24c.skydrive.li … szpa|6.exe
2) GigaSize:
http://www.gigasize.com/get.php?d=3y3ht7rhszb
3) RapidShare:
http://rapidshare.com/files/123937276/K … _.exe.html

OK, teraz - dlaczego postanowiłem wykonać nowy układ klawiatury?
Dla niezorientowanych w temacie - aby używać w systemie Windows hiszpańskich znaków:
a) można wprowadzać je naciskając klawisz "Alt" i wstukując numer odpowiedniego znaku ASCII w bloku numerycznym (prawa strona klawiatury) - moim zdaniem niewygodne, poza tym w większości laptopów nie ma bloku numerycznego ...
b) można wybrać język klawiatury w Panelu Sterowania:
- Windows XP - Panel Sterowania -> Opcje regionalne i językowe -> Języki -> Szczegóły
- Windows Vista - Panel Sterowania -> Opcje regionalne i językowe -> Klawiatury i języki -> Zmień klawiatury -> Ogólne
... i korzystać z udostępnionego w systemie hiszpańskiego układu klawiatury

Dlaczego hiszpański układ klawiatury (wariant "b") mi nie odpowiada?
Przeznaczony jest on nie dla standardowego dla nas typu klawiatury, a dla klawiatur, w których umieszczono klawisze z hiszpańskimi znakami.
Te ostatnie mają inny układ klawiszy niż klawiatury używane przez nas - i to jest właśnie problem.
Czym to się objawia?
Jeżeli ktoś widział klawiaturę z hiszpańskimi klawiszami i porównał ją ze standardową klawiaturą - będzie wiedział o co chodzi.
Wiele klawiszy ma inne oznaczenia niż na "naszych" klawiaturach. Naciśnięcie więc tych klawiszy na klawiaturze pierwszego typu i na klawiaturze drugiego typu da w niektórych przypadkach dwa różne znaki.
Teraz - wybór hiszpańskiego układu klawiatury przy użyciu standardowej klawiatury spowoduje, że wciskając niektóre klawisze otrzymamy inne niż opisane na klawiszach znaki ...
Przykłady?
Naciskamy klawisz ";" i otrzymujemy znak "ñ" (zamiast ";").
Naciskamy klawisze "Shift" i "*", i otrzymujemy znak "(" (zamiast "*").
Naciskamy klawisze "Shift" i "(", i otrzymujemy znak ")" (zamiast "(").
Denerwujące. Takich przykładów jest wiele ...

Jak działa wykonany przeze mnie układ?
Naciśnięcie dowolnego klawisza spowoduje wyświetlenie znaku zgodnego z opisem tego klawisza.
Naciskamy "*" i otrzymujemy "*".
Naciskamy "(" i otrzymujemy "(".

Jak otrzymać hiszpańskie znaki?

Naciskając:
"prawy Alt" i "e" otrzymujemy "é"
"prawy Alt" i "y" otrzymujemy "ü"
"prawy Alt" i "u" otrzymujemy "ú"
"prawy Alt" i "i" otrzymujemy "í"
"prawy Alt" i "o" otrzymujemy "ó"
"prawy Alt" i "a" otrzymujemy "á"
"prawy Alt" i "c" otrzymujemy "ç"
"prawy Alt" i "n" otrzymujemy "'ñ"
"prawy Alt" i "?" ("/") otrzymujemy "¿"
"prawy Alt" i "!" ("1") otrzymujemy "¡"
"prawy Alt" i "$" ("4") otrzymujemy "€"
"prawy Alt" i "r" otrzymujemy znak "®"

Informacje dotyczące pliku i jego instalacji:

Plik nie jest zainfekowany żadnym wirusem (sprawdziłem go na wszelki wypadek kilkoma programami antywirusowymi - bez obaw).
Po ściągnięciu pliku z jednego z serwerów wymienionych powyżej - uruchamiamy go i postępujemy zgodnie z instrukcjami (jeśli się pojawią - bardziej prawdopodobne, że instalacja przebiegnie automatycznie).

Co zrobić, aby zmieniać język klawiatury błyskawicznie (podczas edycji tekstu w dowolnym programie)?

Skróty w przykładzie poniżej:
Zmiana na język polski:
a) w Windows XP - "Ctrl" i "Shift" i "1"
b) w Windows Vista - "Ctrl" i "1"
Zmiana na język hiszpański:
a) w Windows XP - "Ctrl'" i "Shift" i "2"
b) w Windows Vista - "Ctrl" i "2").

Przykład:

a) w Windows XP
Po wybraniu "Start" -> "Ustawienia" -> "Panel Sterowania" -> "Opcje regionalne i językowe" -> "Języki" -> "Szczegóły" pojawi się okno "Usługi tekstowe i języki.
Należy w nim wybrać "Zaawansowane ustawienia klawiszy".
Po wybraniu odpowiedniego układu klawiatury (języka) i naciśnięciu "Zmień sekwencję klawiszy" pojawi się okno "Zmienianie sekwencji klawiszy", w którym wybrać można odpowiedni skrót (przykładowo kombinacja klawiszy "Ctrl" i "Shift" i "2").
Po zatwierdzeniu zmiany skrótu (OK) należy przejść do kolejnego układu klawiatury, nacisnąć "Zmień sekwencję klawiszy" i wybrać kolejny skrót (inny niż poprzednio, przykładowo "Ctrl" i "Shift" i "1").

b) w Windows Vista
po wybraniu "Start" -> "Panel Sterowania" -> "Opcje regionalne i językowe" -> "Klawiatury i języki" -> "Zmień klawiatury" pojawi się okno "Usługi tekstowe i języki".
Należy w nim wybrać "Zaawansowane ustawienia klawiszy".
Po wybraniu odpowiedniego układu klawiatury (języka) i naciśnięciu "Zmień sekwencję klawiszy" pojawi się okno "Zmienianie sekwencji klawiszy", w którym wybrać można odpowiedni skrót (przykładowo kombinacja klawiszy "Ctrl" i "1").
Po zatwierdzeniu zmiany skrótu (OK) należy przejść do kolejnego układu klawiatury, nacisnąć "Zmień sekwencję klawiszy" i wybrać kolejny skrót (inny niż poprzednio, przykładowo "Ctrl" i "2").

Pozdrawiam.
Wojtek

http://picasaweb.google.com/Wojtek.Fotos
Raz jeszcze adresy plików (źle je wkleiłem i dwa z nich nie będą działać:

1) Skydrive - dostępny dla użytkowników MSN, Live, Hotmail:
http://cid-6bd5364b1a84a24c.skydrive.live.com/self.aspx/Teclado|5Espa|6-|5Hiszpa|6/Klawiatura|5Hiszpa|6.exe
2) GigaSize:
http://www.gigasize.com/get.php?d=3y3ht7rhszb
3) RapidShare:
http://rapidshare.com/files/123937276/Klawiatura__Hiszpa__ski_.exe.html

Pozdrawiam.
Wojtek

http://picasaweb.google.com/Wojtek.Fotos
Primo: jesli nie jestes plagiatorem to sie spóźniłeś bo ten układ klawiatury jest od dawna dostepny na wielu stronach dotyczacych hiszpańskiego, szczególnie anglojęzycznych.
Segundo: Akurat na tym forum taki układ klawiatury jest g..no wart bo nie mozna w nim jednocześnie używać polskich znaków.
Oto przykład jak subtelnymi słowy sprowadzić człowieka na ziemię :D

PS: Ja chcę takiego psaaaa!!!!!!!
Aaa, tak przy okazji - hiszpańskich znaków można używać również poza forum.... i niekoniecznie jednoczesnie z polskim ;)
No i własnie dlatego, droga Agniecha101, jest napisane powyżej, czego może nie dojrzałaś w zachwycie : "Akurat na TYM forum........" :-)
Wybacz, mój drogi, ale Twój charakter pisma nie jest w stanie oddać w pełni tonacji Twojego głosu. Jeśli chcesz coś podkreślić to pisz OD RAZU dużymi literami ;)

A czy na INNYM forum można jednocześnie używać polskich i hiszpańskich znaków w układzie, o którym pisze Wojtek.J? Czy tylko na TYM?
Chyba Ci początek upałów nie służy, Agniecha101. Nie uwierzę, że nie załapałaś sarkazmu płynącego z tego zdania :-) Facet zrobił sobie ekshibicjonistyczną reklamę swych foto-pocztówkowych wypocin (wszedłem aby sprawdzić czy to nie jakaś zawirusowana specjalnie stronka, a wystarczył jeden zestaw fotek z mojej ukochanej Walencji i juz wiedziałem z jak "uzdolnionym" i "wrazliwym artystą" mam do czynienia) i tylko taki cel tego tematu widzę.
Nie wiem, Armagedonie, co działa źle na Ciebie, ale lepiej zacznij tego unikać, bo efekty uboczne wyraźnie utrudniają Ci życie. Nie dość, że WYDAJE CI SIĘ, że wszystko wiesz najlepiej (oto dla przykładu zostałeś ekspertem od fotografii - a'propos - nie wiedziałam, że pokazywanie swoich zdjęć w internecie jest zarezerwowane tylko dla artystów) to ton Twoich wypowiedzi jest DALEKI od kulturalnych.
Bycie uprzejmym nie boli. Spróbuj, a nuż Ci się spodoba...
Miłego dnia życzę, ja idę wystawiać się na słońce :)
*DALEKI od kulturalnego.
> argazedon:
> Primo: jesli nie jestes plagiatorem to sie spóźniłeś bo ten układ klawiatury > jest od dawna dostepny na wielu stronach dotyczacych hiszpańskiego,
> szczególnie anglojęzycznych.
> Segundo: Akurat na tym forum taki układ klawiatury jest g..no wart bo nie
> mozna w nim jednocześnie używać polskich znaków.

Nie, nie jestem plagiatorem - z takim ukladem sie nigdzie nie spotkalem i postanowilem sam go stworzyc.
Jesli Tobie nie podoba sie moj pomysl - nie musisz go uzywac, ale na pewno niejedna osoba na jego stosowaniu skorzysta.

> argazedon:
> Facet zrobił sobie ekshibicjonistyczną reklamę swych foto-pocztówkowych wypocin (wszedłem aby sprawdzić czy to nie jakaś
> zawirusowana specjalnie stronka, a wystarczył jeden zestaw fotek z mojej ukochanej Walencji i juz wiedziałem z
> jak "uzdolnionym" i "wrazliwym artystą" mam do czynienia) i tylko taki cel tego tematu widzę.

Moze ciezko Ci to zrozumiec, ale niektorzy dziela sie czyms, co przydac moze sie innym ludziom. Zdarza mi sie pisac na kilku forach (o calkowicie innych niz jezyk hiszpanski tematykach) i robie to po to, zeby podzielic sie informacjami, ktorych inni potrzebuja.
Tym razem postanowilem zamiescic cos swojego, a nie odpowiadac na cudze pytania - widze jednak bezsensowna krytyke.
Tak jak piszesz, moj standardowy podpis zawiera link do, jak to sie wyraziles, moich "foto-pocztowkowych wypocin". Lubie robic zdjecia, lubie wycieczki i podobnie jak wiele osob w Internecie wrzucam w net swoja galerie.
Nie widze w tym nic zlego. Nie jestem w tym przypadku sam - to dosc popularna rezcz.
Moja wiadomosc nie ma zadnego zwiazku z reklamowaniem zdjec, bo nie sa niczym specjalnie cudownym i zdaje sobie z tego sprawe. Nie widze jednak sensu w obrazaniu mnie.
Moge podsumowac Twoje wypowiedzi tylko w taki sposob - zachowujesz sie zalosnie i przez takich ludzi jak Ty czasami odechciewa sie pomocy innym, anonimowym osobom. Ciekawe czy powiedzialbys mi to co napisales prosto w oczy - w Internecie bardzo latwo byc odwaznym i zlosliwym, zastanawiajace jest czy moglbys powiedziec to samo na zywo.
Widzac ton Twoich wypowiedzi - niezbyt przyjemna osoba jestes (mowiac delikatnie).

>Agniecha110
>Aaa, tak przy okazji - hiszpańskich znaków można używać również poza forum.... i niekoniecznie jednoczesnie z polskim ;)

Ogolnie jest tak - hiszpanskich znakow mozna uzywac w kazdym niemalze programie - tak samo jak uzywasz w tej chwili polskich liter, mozesz uzywac hiszpanskich.
Osobna kwestia jest to czy pojawia sie one na stronie internetowej po 'wyslaniu postu' - zalezy wszystko od konkretnej strony, jej kodowania, w jaki sposob ja wykonano. Mozna to sprawdzic tylko metoda prob i bledow, zalezy to od jej autorow.
Pozdrawiam!
Nie do końca o to mi chodziło:
"hiszpańskich znaków można używać również poza forum.... i niekoniecznie jednoczesnie z polskim" = "hiszpańskich znaków można używać tam, gdzie nam się żywnie podoba".
Po prostu rozśmieszyło mnie to sprowadzenie używania hiszpańskich znaków tylko do aktywności na TYM forum. Nie wiem jak innym, ale mi się zdarza używać ich również poza forum (pisanie maili na przykład) i wtedy "ą" i "ę" nie są mi do niczego potrzebne ;)
Pozdrawiam i życzę miłego weekendu.
Widzę, Agniecha110, że w dalszym ciągu nie rozumiesz tego co napisałem i bardzo cię ten twój brak zrozumienia "rozśmieszył". Na dodatek imputujesz mi coś czego NIE napisałem, tuszując swój brak zrozumienia.
W lekkim tonie zażartowałem o upałach, tłumacząc Ci sens mej wypowiedzi a TY dalej w zaparte...
Skoro juz tak musi być to wytłumaczę Ci jeszcze raz : na TYM forum piszemy przeplatając polski z hiszpańskim, dlatego też interface daje nam pod spodem wszystkie potrzebne litery, których wprowadzanie jest szybsze niż skróty ALT+numerASCII z klaw. numerycznej. W związku z TYM napisałem, że "AKURAT na TYM forum..." zaproponowany układ klawiatury, eliminujący polskie znaki diakrytyczne do niczego sie nie przyda - sprawa oczywista typu "zamienił stryjek siekierkę na kijek".

A do autora tematu : gdybyś logicznie napisał, że proponujesz taki układ klawiatury ludziom chcącym pisać wygodniej TYLKO po hiszpańsku i nie zamieścił reklamy swoich fotek, to w ogóle bym nie zareagował. W sieci są dostępne rózne układy od paru lat bo istnieją nawet i darmowe edytory DLL a dopasowanie pliku 'kbd.dll' do własnych potrzeb to żadna filozofia - ja sam też zrobiłem sobie kiedyś wygodny układ klawiatury.
Być może moje podejrzenie o kryptoreklamę twoich fotek jest błędne ale chyba jestem wyczulony na takie rzeczy w związku z moderowaniem dwóch innych forów a poza tym może i mnie pierwsze upały nie służą :-) .
Nachalność wielu ludzi w reklamowaniu siebie i ekshibicjonistyczny brak poszanowania swojej intymności są tak powszechne dzisiaj, że budzi często niesmak.
Całkowicie czym innym jest promowanie na specjalistycznych serwisach własnych prac przez artystów fotografików.
Oczywiście, że powtórzyłbym Ci to samo prosto w oczy. I wybacz mi moją ocenę - mam prawo do niej skoro sam chcesz sie poddawać osądom przez tę reklamę - ale w twoich "pocztówkach" nie zauważyłem niczego godnego promowania - a swoja drogą nie wiem jaki interes miałby ktoś obcy w ogóle w ogladaniu czyichś prywatnych zdjęć. Ze jest to nagminne zjawisko w sieci to juz inna kwestia.
Pozdrawiam i życzę wielu wspaniałych wojaży.
Uuu, to ja Cię już w takim razie wcale nie rozumiem. "W lekkim tonie"? Jak ktoś mi w jednym wątku rzuca tekstem "gówno wartym" a zaraz potem o szkodzących mi upałach to ja nie łapię tej nagłej zmiany nastroju z agresywnego na sympatyczny i "lekki" :)
Standardowe, Windowsowa włączenie hiszpańskiego układu klawiatury też uniemożliwia pisanie polskich znaków bez uprzedniego przełączenia. A mimo to - właśnie to rozwiązanie wybrałam (i pewnie nie ja jedna - przełączanie podobne jak w rozwiązaniu proponowanym prze autora wątku - alt+shift przełącza pomiędzy układami). Jest to dla mnie wygodniejsze niż branie do ręki myszy i klikanie za każdym razem gdy chcę napisać znak hiszpański. Stąd nasze niezrozumienie - dla mnie każdy system pozwalający na proste (dwoma klawiszami) przełączenie układu polskiego na hiszpański i vice versa jest przydatny na TYM i każdym innym forum.
PS: "skoro tak być musi" - nic być nie musi. Wolny kraj, nie masz wobec mnie żadnych zobowiązań :)
Pozdrawiam.
> A do autora tematu : gdybyś logicznie napisał, że proponujesz taki układ klawiatury ludziom chcącym pisać wygodniej TYLKO po hiszpańsku i nie zamieścił reklamy swoich fotek, to w ogóle bym nie zareagował.

Calkowicie mylnie mnie odbierasz - postu nie zamiescilem po to, zeby zareklamowac zdjecia, chcialem tylko podzielic sie czyms, co innym moze sie przydac.

> W sieci są dostępne rózne układy od paru lat bo istnieją nawet i darmowe edytory DLL a dopasowanie pliku 'kbd.dll' do własnych potrzeb to żadna filozofia - ja sam też zrobiłem sobie kiedyś wygodny układ klawiatury.

Nie napisalem slowa o tym, ze to cos innowacyjnego. Mozliwe, ze takie uklady sa dostepne - ja sie jednak z nimi nie spotkalem, a gdybym sie na taki natknal - uzywalbym ich zamiast wykonywac nowy dla siebie.
Nie napisalem tez, ze wykonanie takiego ukladu bylo czyms trudnym - to cos banalnego - problem jednak w tym, ze nie kazdy potrafi to zrobic (niektorzy maja problemy z samym wlaczeniem takiego ukladu, nie mowiac o jego wykonaniu - uzytkownicy komputerow maja rozne umiejetnosci).

> Być może moje podejrzenie o kryptoreklamę twoich fotek jest błędne ale chyba jestem wyczulony na takie rzeczy w związku z moderowaniem dwóch innych forów a poza tym może i mnie pierwsze upały nie służą :-) .

Tak, podejrzenie jest bledne i uwazam, ze Twoja reakcja byla nieprzyjemna i nieodpowiednia. Post byl o czyms innym, zdjecia wrzucam standardowo jako sygnature. W czasach Internetu przyzwyczajeni jestesmy do calkowitej anonimowosci - w taki sposob mozna ja co nieco przelamac.
Niezaleznie od upalow - Twoja odpowiedz byla agresywna i bardzo nie podobala mi sie.

> Nachalność wielu ludzi w reklamowaniu siebie i ekshibicjonistyczny brak poszanowania swojej intymności są tak powszechne dzisiaj, że budzi często niesmak.

Nie wiem czy budza niesmak moje fotki - nikogo nie zmuszam do ich ogladania.
Jesli ktos ma ochote - moze kliknac na link i tyle.
Nie jestem w tym nachalny, nie jestem ekshibicjonista i szanuje swoja intymnosc - to, ze odbierasz to w inny sposob jest Twoim problemem.
We mnie budzi niesmak Twoja odpowiedz.

> Całkowicie czym innym jest promowanie na specjalistycznych serwisach własnych prac przez artystów fotografików.

Nie jestem fotografikiem, tylko jak widac - stuprocentowym amatorem.
Nie robie zdjec artystycznych, fotografie to dla mnie dokumentacja wspomnien i zainteresowan. Fotki 'pocztowkowe' z Walencji biora sie chociazby z tego, ze podrozowalem tam sam i nie mialem okazji zrobic zdjecia znajomych czy chociazby samego siebie. Po co to zreszta tlumacze? Nie ma co wchodzic w temat.

> Oczywiście, że powtórzyłbym Ci to samo prosto w oczy. I wybacz mi moją ocenę - mam prawo do niej skoro sam chcesz sie poddawać osądom przez tę reklamę - ale w twoich "pocztówkach" nie zauważyłem niczego godnego promowania - a swoja drogą nie wiem jaki interes miałby ktoś obcy w ogóle w ogladaniu czyichś prywatnych zdjęć. Ze jest to nagminne zjawisko w sieci to juz inna kwestia.

O tym juz napisalem. Zdjecia w sygnaturze pozbawiaja mnie anonimowosci, to prawda - sluzy to jednak tylko w sytuacji, w ktorej ktos chce zerknac kim jest autor watku, nie jest forma chwalenia sie zdjeciami.
Nie napisalem "Zapraszam do moich zdjec, przyjemnego ogladania, czekam na oceny fotek" bo nie taki w tym cel. Wciaz powtarzam, ze nie ma w tym zadnej reklamy.
Zdziwilo mnie podniesienie tematu, watek byl o czyms calkowicie innym.
Ty - nie wiem w jakim celu - najpierw skrytykowales mnie jako plagiatora (nieslusznie), powielanie czegos, co juz bylo (ok, Ty to widziales, ale wielu uzytkownikow nie spotkalo sie nigdy z taki rozwiazaniem i wbicie tego na forum o jezyku hiszpanskim uznaje za dobry pomysl). Potem zaczelo sie znow o fotkach.
Jezeli tak drazni Cie publikowanie zdjec - po prostu ich nie ogladaj.
Oszczedzisz sobie nieprzyjemnie spedzonego czasu (na ogladaniu moich paskudnych fotografii), a mi oszczedzisz zlosliwych komentarzy.
Fotki wrzucilem kiedys na Picase, bo prosili mnie o to znajomi, sam wczesniej nawet o tym nie myslalem - a czy mam do tego prawo i czy to jest cos normalnego - moge decydowac tylko ja.

> Pozdrawiam i życzę wielu wspaniałych wojaży.

Dziekuje, wzajemnie.
Możesz napisać mi na GG?? Mam taką sprawę do Ciebie Wojtek. Daję [gg]
Temat przeniesiony do archwium.