Certyfikat

Temat przeniesiony do archwium.
Wiem, iż może zadam głupie pytanie. Uczę się hiszpańskiego sama w domu + pomoc osób, które go znają (dwóch było w hiszpanii i jedna robiła kurs). Można gdzieś uzyskać darmowy certyfikat potwierdzający znajomość ? Nie mam kasy na kursy itp. a certyfikat przydałby się przy szukaniu pracy,
Z tego co się orientuję to na dzień dzisiejszy to jest raczej niemożliwe, a nawet jak było (w zeszłym roku przed euro można było uzyskać taki certyfikat za darmo) to nic to praktycznie nie dawało. Jedyny certyfikat, który jest uznawany międzynarodowo to właśnie DELE. Chociaż nawet z tym certyfikatem to trzeba czasem kogoś oświecić dopiero co to jest.
Rozumiem a mam w takim razie innne pytanko. Załóżmy, iż chodziłabym na prywatne lekcje (na razie nie mam hajsu) i uzyskałabym na nich jakś poziom (chodzi o lekcje np. z nauczycielką ze szkoły średniej czy np. kimś z rodziny czy znajomych kto zna hiszpanski) mogę wtedy wpisać poziom znajomości do CV?
A gdyby jeden z twoich rodziców był hiszpańskojęzyczny i od dziecka rozmawiałabyś w domu w dwóch językach, to mogłabyś sobie wpisać w CV, że znasz język hiszpański perfekcyjnie? Czy też potrzebowałabyś certyfikatu? ;) Oczywiście, że możesz wpisać, brak certyfikatu nie oznacza, że się czegoś nie umie.

Jak pracodawca będzie chciał sprawdzić, czy mówisz po hiszpańsku to zaprosi na rozmowę kogoś, kto to sprawdzi na miejscu, tym bardziej, że hiszpański to teraz bardzo popularny język i coraz mniej kogokolwiek dziwi, że ludzie w Polsce mówią po hiszpańsku.

DELE możesz sobie zdać, ale poniżej "intermedio" też nie ma to większego sensu.
Zgadzam się w pełni z Agniechą110. Można spokojnie wpisać znajomość jakiegoś języka jeśli się certyfikatu nie ma. Pracodawcy i tak najczęściej sprawdzają umiejętności w praktyce. A tak mówiąc szczerze to mało który pracodawca wie w ogóle co to jest DELE i szybciej by wymagali już certyfikatu z angielskiego niż z hiszpańskiego ;)
Z darmowym certyfikatem to będzie problem, bo niby kto i na jakiej podstawie miałby go wystawić? Nawet jeżeli nie będzie to Instytut Cervantesa to instytucja, która wystawia jakiś swój wewnętrzny certyfikat (np. szkoła językowa) też musi mieć jakieś podstawy, żeby to zrobić - w tym wypadku fakt, że uczęszczałaś na zajęcia i ukończyłaś kurs na danym poziomie. A tak to jak sama się uczysz to raczej się nie da... Oczywiście w CV sobie możesz wpisać co chcesz wedle swojego uznania, a jeżeli pracodawca uzna za konieczne zweryfikowanie czegokolwiek to wtedy poprosi o stosowne dokumenty i sprecyzuje co dla niego będzie wystarczającym "dowodem" znajomości języka. Domyślam się, że nie będziesz się starała o pracę lektora języka hiszpańskiego, a zatem hiszpański będzie tylko dodatkiem do Twoich innych umiejętności. I w sumie nie da się przewidzieć czy akurat pracodawca będzie chciał jakiegoś potwierdzenia czy ten hiszpański to będzie dla niego tylko taka ciekawostka :) Wszystko zależy pewnie od rodzaju pracy.
Temat przeniesiony do archwium.