jak przetłumaczyc?

Temat przeniesiony do archwium.
jak bedzie po hiszpańsku imie " Jacek"??? dzieki z góry:)
Jacek to po hiszpansku Jacinto :)
pzdr
Jacinto to po polsku Jacenty, Jacek ,sadze,nie ma odpowiednika w polskim
mnie tez na poczatku wydalo sie dziwne to, ze jacek mialby byc odpowiednikiem jacinto... w kazdym razie zaciekawilo mnie to i pozwole sobie przytoczyc to co na forum gazety polskiej napisala mimoza, a co dotyczy wlasnie tego imienia:

"Imię JACEK nie jest słowiańskie. Ma pochodzenie greckie, a najprawdopodobniej pochodzi z języka jakiegoś ludu starszego od Greków. JACEK pochodzi od Hiacynta, co w grece odpowiada imieniu *Hyakinthos*.

Mit o Hyakinthosie

Imię Hyakinthos nosił według mitologii piękny niczym bogowie Olimpu, grecki atleta, syn króla Sparty. Bóg Apollo zakochał się w młodym księciu. Spędzał z nim dużo czasu na polowaniach wędrując przez pola, lasy i góry lub wspólnie uprawiając różne ćwiczenia. Pewnego letniego popołudnia Apollo i Hyakinthos ćwiczyli rzucanie wykonanym z brązu, ciężkim dyskiem. Jeden chciał prześcignąć drugiego. Dysk z każdym rzutem leciał wyżej. Apollo wytężył wszystkie siły i rzucił dysk aż po chmury. Hyakinthos zaczął biec do miejsca, gdzie spodziewał się, że dysk upadnie. Dalsze wypadki mają dwie wersje. Pierwsza mówi, że dysk nieszczęśliwie odbił się po upadku i trafił Hyakinthosa w głowę. Druga wersja bierze pod uwagę działania Zefira - boga zachodniego wiatru, który również był zakochany w młodym Hyakinthosie. Zapewne z zazdrości chciał się zemścić zarówno na chłopaku, jak i na Apollu. Tak pokierował dyskiem, że ten trafił młodzieńca w głowę. Z rany zaczęła płynąć krew. Płynęła równie szybko jak uciekające z ciała życie. Hyakinthos umierał w ramionach Apolla, który przeklinał swoją nieśmiertelność nie mogąc podążyć za swoim ukochanym. Krew czerwieniła czarne loki chłopca spływając na ziemię. Apollo schylił się do ucha Hyakinthosa i wyszeptał "W moim sercu będziesz żywy po wsze czasy, piękny Hyakinthosie. Niech pamięć o tobie żyje również pośród ludzi". Na te słowa w miejscu gdzie wsiąkła krew Hyakinthosa wyrósł delikatny czerwony kwiat. Na jego płatkach do dziś widoczny jest ślad cierpienia Apolla, a nazwany został Hiacyntem na cześć pięknego młodzieńca.

Imię to pewnie poszłoby w niepamięć (szczególnie, że jest arcypogańskie i obciążone homoseksualnym mitem - mit o Hyakinthosie jest uznawany za pierwszy w historii opis miłości jednego mężczyzny do drugiego), gdyby nie święty Jacek Odrowąż, polski dominikanin i osobisty uczeń świętego Dominika, który żył w trzynastym wieku, pochodził spod Opola, a większość życia spędził w Krakowie. Dzięki temu imię to dostało się do spisu świętych i ich imion. Był też święty Hyacinthus rzymski męczennik z 3 wieku naszej ery.
Warto jeszcze dodać, że -inthos jest grecką końcówką dodawaną do nazwy miejsca, tak jak w nazwach Corinth, czy Probalinthos. Tylko gdzie leży miejsce o nazwie "Hiac" lub "Hyak"?
Hiszpańskim i portugalskim odpowiednikiem imienia Hiacynt (a więc również imienia JACEK) jest Jacinto."

no wiec hiacynt to jednak tez jacek :)
Jacek, Jacenty, Hiacynt - w części języków to to samo imię, w polskim akurat, m.in. z powodu zapożyczania w różnych okresach, ma ono 3 różne wersje funkcjonujące jako osobne imiona.

« 

Pomoc językowa