nastepstwo czaso w subjuntivo

Temat przeniesiony do archwium.
Jesli zdanie glowne wyrazone w indicativo wystepuje w PRESENTE, PRETERITO PERFECTO, FUTURO lub IMPERATIVO, dla czynnosci rownoczesnej lub przyszlej wyrazonej w zdaniu podrzednym stosujemy PRESENTE DE SUBJUNTIVO, a dla czynnosci przeszlej - PRETERITO PERFECTO DE SUBJUNTIVO.

Jesli zdanie glowne wyrazone w indicativo wystepuje w IMPERFECTO, INDEFINIDO, PLUSCUAMPERFECTO LUB CONDICIONAL, dla czynnosci rownoczesnej lub przyszlej wyrazonej w zdaniu podrzednym stosujemy IMPERFECTO DE SUBJUNTIVO a dla czynnosci przeszlej - PLUSCUAMPERFECTO DE SUBJUNTIVO

np:
no piensas >>>>>
no has pensado >>>>> que Maria tenga fiebre - czynnosc rownoczesna
no pensarás >>>>> que Maria haya tenido fiebre - czynnosc przeszla
no pienses >>>>>

no pensabas >>>>>
no pensaste >>>>> que Maria tuviera fiebre - czynnosc rownoczesna
no habias pensado >>>>> que Maria hubiera fiebre - czynnosc przeszla
no pesarias >>>>>
tak to zebralam do, za przeproszeniem, kupy. Czy mozna na tym oprzec dalsza nauke?
Niestety, wyszło ci pomieszanie z poplątaniem. O co ci chodziło ? O zdania warunkowe, następstwo czasów, zgodność czasów w mowie zależnej czy o cos innego..?
chodzilo mi o to co zawarlam w dwoch formulkach powyzej, kiedy jakiego trybu subjuntivo uzyc. Wlasnie pomieszania z poplataniem chcialam uniknac a jesli tam jest blad i wcale nie jest tak jak napisalam, prosze o poprawe
Jak juz pisałem kiedys - zasada zgodności czasów jest taka sama dla trybu oznajmującego co dla Subjuntivo. W trybie Subjuntivo jest łatwiej bo jest uboższy w formy, których w potocznym uzyciu jest raptem cztery. Toteż jeśli :

Indicativo Subjuntivo
Presente --> Presente de Subj.
Futuro Simple --> Presente de Subj.
Pret. Indefinido --> Imperfecto de Subj.
Pret. Imperfecto --> Imperfecto de Subj.
Condicional --> Imperfecto de Subj.
Pret. Perfecto--> Pret. Perfecto de Subj.
Pret.Pluscuamperf.--> Pret.Pluscuamperf. de Subj.

A jeśli chodzi o mowę zależną to w tym temacie dalej napisałem to szczegółowo :
http://www.hiszpanski.ang.pl/Subjuntivo_a_mowa_zalezna_15172.html
czyli wszystko w porzadku, dzieki za sprawdzenie argazedon
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie