Problem z zaimkami wskazującymi

Temat przeniesiony do archwium.
Witam,

uczę się z programu supermemo, i mam pewną zagwozdkę. Mianowicie:

Mira esta foto, es mi mujer y aquella es mi suegra.

Dlaczego akurat tak...? Czy nie powinien być dokładnie taki sam zaimek jak w przypadku foto tylko w rodzaju żeńskim...? Przecież oddalenie zdjęcia i teściowej (na zdjęciu) powinno być takie samo :D

I drugie zdanie:

La casa está muy bien, pero aquella habitación es muy pequeña.

Skąd mam wiedzieć, że to nie jest akurat pokój w którym my stoimy i nie powinno być "este"?

Z góry dziękuje.

edytowany przez klaudek_maly: 05 cze 2014
Ad 1. Być może na zdjęciu tesciowa stoi trochę dalej niż żona. Poza tym mówiący chce odróznić 3 podmioty od sibie, "esta foto" którą trzyma w reku od sytuacji na zdjęciu gdzie przed "es mi mujer" mógłby dodać "esa" i stąd przed "es mi suegra" mówi "aquella".
Istnieje jeszcze mały niuans - otóż powiedzenie o teściowej "aquella" , tym bardziej jesli stoi w jednej linii z żoną, pokazuje inny stosunek emocjonalny i daje do zrozumienia pewien chłód :-)
Ad 2. Tutaj spraw jest jasna- włąsnie stąd masz wiedzieć, że skoro uzyto "aquella habitación" to na pewno w niej nie stoimy i na pewno nie jest tak blisko aby było "esa".
Jesli stoimy w korytarzu to pomiędzy mówiącym a opisywanym pokojem istnieja jeszcze inne pomieszczenia lub stoi on na zewnatrz po prostu.
edytowany przez argazedon: 06 cze 2014
Serdecznie dziękuje za odpowiedź :)

Nie wiem czy dobrze zrozumiałam:

czyli z tego by wynikało, że sytuacja na zdjęciu jest ode mnie dalej niż samo zdjęcie. Mało tego, pokazuje że teściowa jest gdzieś w głębi zdjęcia, tak?

I ad 2. Obydwa zdania pochodzą z ćwiczenia na zaimki wskazujące i to ja miałam zdecydować jaki zaimek mam wpisać. Dostałam przykład w tej postaci:

La casa está muy bien, pero ______ habitación es muy pequeña.

I nie bardzo wiem, na jakiej podstawie miałam stwierdzić że ten pokój jest dalszy. Bo tak naprawdę jeżeli znam odpowiedź, to rozumiem tok myślenia i wiem co powinno być - no gorzej jeżeli mam ćwiczenie i muszę sama dojść do tego, jaki zaimek powinnam tam wsadzić. Tak więc moje pytanie jest takie, czy istnieje w tym zdaniu jakaś przesłanka (oprócz klucza z odpowiedzią, oczywiście :D), która kieruje mnie do aquella?
Ad 1. To co napisałem to przypuszczenie- skoro mówiący bezpośrednio mówi" es mi mujer" to najprawdopodobniej jest ona główną postacią na zdjęciu i jest na pierwszym planie.
Ad 2. W zdaniu nie ma przesłanki kierujacej cię do "aquella" bo jak napisałem zaimek bedzie zależał od umiejscowienia akcji. Gdyby mówiący stał na zewnątrz to musiałby, oprócz zaimka, jakoś opisać ten pokój bo skąd by ktoś wiedział który z wielu ma na myśli? Najbardziej prawdopodobne jest to, że po oglądnięciu domu i pokojów mówiący wyraża swe zdanie wewnątrz wskazując na jakiś konkretny. Ale ćwiczenia często mają to do siebie, że są niejednoznaczne.
edytowany przez argazedon: 10 cze 2014
Tak też przypuszczałam, serdecznie dziękuję za pomoc :)

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Ogłoszenia