Obywatel Ameryki Południowej do POlski ...pomocy!!

Temat przeniesiony do archwium.
Witam...
Na początku napisze ze nie wiedzialam do kogo sie zwrocic.Mam kilka pytan w sprawie zamieszkania w polsce mojego bliskiego znajomego.
Pochodzi on z Chile chcialby zamieszkac w polsce ze mna i z moim synkiem.Poniewaz jego zdaniem Polska jest milym krajem do zycia w nim i zalozenie swojego wlasnego bisnesu ( desing-muzyka) i oczywiscie lepsze miejsce do zalozenia rodziny ze wzgledu na moje 4 - letnie dziecko.Chialabym wyjasnic ze nie jest on zdesperowanym emigrantem poszukujacym miejsca do zycia w Europie, jest on swiadowy ciezkiej sytuacji ekonomicznej w |Polsce ...jednak jest on zdecydowany przezwyciezyc wszystko dla naszej wspolnej rodziny ktora bedziemy chieli powiekszyc w przyszlosci.
Jego zdanie jest ze Polska bedzie w przyszlosci jednym z glownych kluczy w Europe.
Jest on 28 letnim mezczyzna majacym plany zalozenia w przyszlosci swojej wlasnej firmy w dziale desing i internet ...oraz promotorstwem w muzyce.Co sprawilo by w przyszlosci ze napewno mogly dac nie jednemu czlowiekowi w polsce prace.istotne jest ze chce on przyjechac ze swoim wlasnym planem i wcielic go w zycie ,wiec nie bedzie kolejna osoba odbierajaca prace polakom....a mogly jeszcze napewno nie jedemu czlowiekow zaoferowac dobrze oplacalna prace.Jest to profesjonalista w tym co robi,stosuje samozatrudnienie,jego zaletami jest ukonczenie prestizowych szkol w desingu ,producent muzyczny jak i promotor z obydwiema firmami zalegalizowanymi w Chile.Nie jest zadluzony ani karany.Z jego malym przedsiewzieciem jezeli zamieszkanie w polsce nie jest trudne jest on w stanie dac prace 2-3 obywatelom polskim na poczatku w trakcie rozwijania jego planow napewno bedzie mozliwosc zatrudnienie duzo wiecej ludzi.Zawod jaki on wykonuje jest to producent-promotor muzyczny co napewno wzbogacilo by rynek muzyki polskiej.Jest madrym mezczyzna ,ktoremu udalo sie w bardzo kapitalistycznym kraju zalozyc cos co daje mu jego wlasne pieniazki.zna jezyk angielski ,wiec nie bedzie mial trudnosci w porozumiewaniu sie z ludzmi we wroclawiu,ale rowniez planuje rozpoczac prywatny kurs jezyka polskiego dla obcokrajowcow we wroclawiu zeby moc porozumiec sie z moim synem.Pomocnym bedzie rowniez jego jezyk narodowy hiszpanski ktory tak bardzo ostatnio staje sie modnym jezykiem do nauki przez naszych rodakow.bedzie samozatrudnianym czlowiekeim ktory chce przyleciec tutaj z wlasnym planem rozpaczecia zycia w obycm kraju jak i zalozenia rodziny w polsce.wykreuje swoje wlasne miejsce pracy i bedzie mogl zatrudnic kilku obywateli polskich we wroclawiu ( gdyz jest to miasto ktore wspolnie wybralismy zeby ulozyc sobie w nim zycie) Ja osobiscie mieszkam blisko wroclawia,lecz ze wzglegu na jakosc pracy jaka on chce wykonywac (to samo co robil w chile przez dlugie lata czyli promotor producent muzyczny i designer) kieruje nas na wroclaw do miasta wiekszego od mojej rodzinnej miejscowosci ,do miasta ktore potrzebuje ludzi zajmujacych sie tym czym zajmuje sie moj bliski znajomy.
to jest krotki wstep prezentacji mojego znajomego.oto mam kilka pytan ktore chcemy rozwiazac legalnie w sprawie jego zamieszkania w polsce.
wiemy ze bedzie on potrzebowal turystycznej wizy i dostnie ja on na 3 miesiace poniewaz pochodzi z Chile ..jednak warunkiem jest ze po trzech miesiacach musialby opusci kraj...jakie sa mozliwosci rozwiazania tego problemu zeby mogl on zostac w polsce bez koniecznosci opuszczania kraju???
Jakie mozliwosci ma moj przyjaciel na rozpoczecie swojego planu tutaj ,co bedzie potrzebowal,czy dokumenty musza byc przetlumaczone na jezyk polski?Co musi zrobic zeby przybyc do polski legalnie bez problemow na granicy co bedzie potrzebowaly w polsce?
Co potrzebuje moj przyjaciel jaki jest pierwszy legalny krok zeby mogl zamieszkac w polsce??? ( wynajac ,kupic mieszkanie) ...jest on swiadomy ze nie od zaraz zacznie zarabiac pieniadze do zycia w obcym kraju z roznica jezykowa,jednak on kocha ten kraj z ktorego ja pochodze i chcialby zostac w polsce ze mna.jest on swiadomy i przygotowany na dluzszy pobyt w polsce bez zarabiania pieniazkow( zanim zaistnieje na rynku polskim i w internecie minie napewno sporo czasu...jest on przygotowany do cichego zycia i oplacania naleznych oplat w polsce bez podjecia pracy ,wiec nie bedzie mial problemow finansowych gdyz jest wystarczajaco zabezpieczony.)w to wchodzi rowniez oplaty za lekarza leki i wszystko czego potrzebuje czlowiek do zycia....on bedzie na tyle zabezpieczony ze nie bedzie naduzywal goscinnosci polskiej i jest sam w stanie oplacac sobie wszystko co potzrebuje.
Jakie bedzie potrzebowal dokumenty do zamieszkania w polsce i wprowadzenia w zycie swojego planu? czego bedzie sie od niego wymagac? pytam zeby byl przygotowany i nie bylo pozniej problemow?

wszystko co opisalam tuttaj jest prawda i bardzo wazne dla nas...moj znajomy planuje przyjazd pod konice listopada i zamieszkac we wroclawiu.
prosze o odpowiedz lub skierowanie tego emaila do osoby ktora bedzie w stanie mi odpowiedziec i pomoc.
zalezy na na czasie ....
z gory dziekuje za przeczytanie tego emaila.
z powaznaniem

joanna

ps.ślub jak narazie nie jest możliwy ( z mojej winy)
Nie będę Cię oszukiwać, jeśli chodzi o legalizację pobytu i pozwolenie na pracę to w Polsce nie wygląda to zbyt różowo. Oczywiście najłatwiej jest poślubić polskiego obytwatela, ale raz, że w Twoim przypadku nie jest to możliwe a dwa to i tak wiąże się z czekaniem i mnóstwem papierków. Jest to sprawa dość cięzka, ale oczywiście nie niemożliwa.
Wypowiadam się w temacie, gdyż mam mnóstwo znajomych z Chile, Ekwadoru, Kolumbii, Argentyny i Meksyku, którzy od lat żyją i mieszkają w Krakowie. Prowadzą tu swoje szkoły tańca, knajpki, szkoły językowe itp. itd.
Jednak wszyscy zgodnym chórem twierdzą, że polskie prawodawstwo jest nieprzychylne dla emigrantów i że się trochę namęczyli żeby stały pobyt uzyskać. I procedura trwa niestety około 2 lat.
Co do pomysłu na muzyczny biznes, pfff w Polsce jest to dosyć zamknięta enklawa. Pracuję w agencji zajmującej się właśnie m.in impresariatem muzycznym i jest to ciężki kawałek chleba, ale cóż... Udało się w Chile, to mam nadzieję, że tutaj też się uda.

Pozdrawiam

Arco
zajrzyj tutaj

http://www.mazowieckie.pl/news.php?id=6033

Los ciudadanos de la República de Chile no necesitan visa para estadías de corta duración en Polonia (hasta 90 días) que no implican trabajo. Los extranjeros que entran al territorio de Polonia deben poseer medios económicos según la siguiente especificación: 100 zlotys (alrededor de 30 USD) para la mantención por cada día de estadía y 300 zlotys (alrededor de 100 USD) para costos de eventuales gastos médicos por cada día de estancía o seguro de salud válido para Polonia.En caso de la necesidad de prolongar la estadía en Polonia, el interesado debe dirigirse a las autoridades regionales (Voivodías).

Los ciudadanos chilenos necesitan visa en caso de estancías que superan los 90 días.a de estancía o seguro de salud válido para Polonia.


pozdrawiam z jedynego forum emigracji polskiej w hiszpanii

100zl na kazdy dzien pobytu!!! To jakies chore!!
I jeszcze te 300 na lekarzy na dzien.
Dziekuje wszystkim za informacje i przeczytanie mojego listu.Naprawde to dla nas bardzo wazne.Coraz bardziej zaczyna do mnie docierac ze tak naprawde nie jest to wszystko latwe jak mi sie wydawalo...i zaczynam sie bac...ze beda problemy....
Wszystkich goraco pozdrawiam...i jezeli to mozliwe prosze o wiecej informacji ...bede czekac.