Hymn, herb i flaga

Hymn

 

Hymn Hiszpanii jest jednym z nielicznych hymnów państwowych, który nie ma oficjalnie zatwierdzonych słów, a jedynie melodię.

Tu można odsłuchać melodię hymnu: http://www.krajeeuropy.pl/hymny_godla/nagrania/hiszpania.mp3

 

Herb

 

W herbie Hiszpanii najdują się godła królestw, które w czasach średniowiecznych zjednoczyły się w walce wyzwoleńczej przeciwko Maurom (tzw. Rekonkwista). Były to: Kastylia (zamek), León (lew), Aragonia (słupy), Nawarra (łańcuch). U dołu tarcz herbowych - kwiat granatu, symbol Grenady, która była ostatnią twierdzą Maurów, zdobytą przez Hiszpanów w roku 1492. Napis Plus ultra (łac. wciąż dalej) to aluzja do odkrycia Nowego Świata przez Kolumba. Dwie kolumny obok tarcz herbowych to Słupy Heraklesa, znajdujące się po obu stronach Cieśniny Gibraltarskiej. Opanowanie tych terenów miało znaczenie strategiczne z punktu widzenia żeglugi morskiej. Słupy symbolizują siłę Hiszpanii. Owalna tarcza w środku godła zawiera herb hiszpańskiej panującej dynastii z rodu Bourbon-Anjou (Burbonów-Andegawenów) oraz korony jako symbol monarchii jaką jest Hiszpania.

 

Flaga

 

Flaga Hiszpanii jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: czerwony, żółty, czerwony. Z lewej strony na środkowym pasie znajduje się godło królewskie w otoczeniu Słupów Herkulesa (Skała Gibraltarska i Abyle w Ceucie).

Barwy flagi nie posiadają oficjalnej interpretacji. Przypuszcza się, że są to kolory herbu dawnego Królestwa Aragonii (będącego obecnie elementem godła państwowego Hiszpanii). Potocznie uważa się też, że kolory symbolizują: czerwony - krew torreadora, a żółty - piasek areny.

 

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Hiszpania#Zobacz_te.C5.BC

Polityka, zagadnienia: