Czy Selectividad jest trudny?

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 34
poprzednia |
Co wiecie o egzaminie Selectividad? Kupilam ostatni informator Neewsweeka o studiach za granica i tam kazda uczelnia wymaga Selectividad. Czy to jest trudniejsze od DELE Superior? Gdzie to sie zdaje? Ile kosztuje?
z tego co wiem to jest egzamin, ktory zdaja hiszpanie na zakonczenie liceum - taka nasza matura...
Selectividad to odpowienik naszej matury, normalnie zdajesz naszą a potem ci przeliczą oceny, bo jesteśmy w Unii, więc się nie martw. Generalnie jeśli zaś chodzi o obcokrajowców i studia za granicą, wymagany jest poziom znajomości hiszpanskiego na poziomie DELE Intermedio, najlepiej zdaj ten certyfikat. No chyba ze chcesz studiowac coś związanego z językiem hiszpanskim i nauczaniem jego, tam potrzebny Superior.
Mam nadzieje ze pomogłam.
Buena suerte!
Dzięki wielkie za pomoc!
czesc.Mam pytanie do ciebie. Czy dele superioro ma taka samą moc co iberysttka???? Dzieki za odpwoeidz
DELE Superior to jedynie egzamin z języka, natomiast iberystyka to znajomośc kultury, literatury, historii Hiszpanii, itd, plus metodyka nauczania hiszpańskiego jako języka obcego. Aby dostać się na studia iberystyczne ( hispanidades) w Hiszpanii nalezy reprezentować poziom językowy obejmowany przez Suoperior. Fajnie też miec go jak się jedzie do pracy do Spain, chcąc znaleźć coś NAPRAWDE DOBREGO. Tak jak po angielsku, Advanced to nie dyplom filologii.
Espero que haya aclarado tus dudas.

Todo lo mejor de Andalucia !!!
ja mam 1 pytanko i bylabym niezmiwenie wdzieczna za odp.otoz zdaje mature miedzynarodowa, i tez w newsweeku przeczytalam iz zdawanie selectividad jest obowiazkowe.czy naprawde mozna to obejsc?jak to zalatwic (to przepisanie ocen)- wysyla sie uczelni xero tej co mamy?
Odpisuje tak późno, bo dopiero dziś przeczytałam tę wiadomość.
Selectividad to nie do końca odpowiednik naszej matury. Odpowiednikiem jest bachillerato- czyli egzamin potwierdzający ukończenie szkoły średniej. Natomiast Selectividad obowiązuje WSZYSTKICH ubiegających się o przyjęcie na studia (zarówno Hiszpanów jak i obcokrajowców) jest on warunkiem niezbędym do podjęcia studiów. Nie można zastąpić Selectividad ocenami przepisanymi ze świadectwa maturalnego. Selectividad zdaje się OBOWIĄZKOWO (tzn. niezależnie na jaki kierunek ubiegamy się o przyjęcie) z języka hiszpańskiego i wybranego języka obcego (np. angielski, niemiecki...). Następnie musimy jeszcze zdać trzy z pośród wybranych przedmiotów- przedmioty wybierane są w zależności od tego na jaki kierunek studiów się wybieramy (są trzy ścieżki przedmiotowe, dla przykłady podam np. Bodajże w ścieżce humanistycznej są m.in takie przedmioty jak: literatura, historia współczesna, historia sztuki, matematyka(chyba łatwiejszy poziom), łacina, greka i coś jeszcze nie pamiętam). Jeśli ktoś chce studiować np. psychologię to wybiera sobie z tej ścieżki 3 przedmioty np. literaturę, historię i matmę. Ale np. na psychologię można też wejść zdając przedmioty ze ścieżki przyrodniczej- więcej informacji na ten temat na stronie www.sgci.mec.es -o ile ta strona działa.
Przy rekrutacji na studia w Hiszpanii oprócz egzaminu Selectividad, potwierdzonej znajomości języka hiszpańskiego (np. zaświadczenie o udziale w kursach Cervantesa- to wystarczy) liczy się jeszcze Nota de Corte- nie mogłam w końcu dojść co to jest, ale najprawdopodobniej jest to średnia z ocen ze świadectwa z ostatniej klasy szkoły średniej oraz wynik Selectividad (bierze się pod uwagę 60% średniej ocen+ 40% wyniku Selectividad to daje=100%). Ale z tą Nota de Coryte naprawdę nie jestem pewna.
uhuhu ten selectividad sie po liceum normalnie zdaje, taaa?? a jak bym chciala na informatyke isc to co zdawac:P? infe, matme.... blagam tylko nie fize!!!! a i czy jezyk obcy to moze byc polski:P bo dla hiszpanow polski jest obcy:P hihi. i ostatnie pytanko: wiem, ze glupie, ale na czym polega matura miedzynarodowa:P?? tylko, ze pisze sie test w obcym jezyku, czy jak???
Selectividad zdajesz wtedy, gdy wybierasz się na stuida (jeśli chcesz iść od razu po liceum to zdajesz od razu po liceum). Selectividad odbywa się dwa razy w roku (w czerwcu albo w lipcu- dokładnie nie pamiętam i we wrześniu,ale we wrześniu w ramach rekrytacji uzupełniającej czyli na te kierunki w których zostały jeszcze wolne miejsca). Nie sądze, aby język polski można było zdawać na Selectividad jako język obcy, tym bardziej że dla Ciebie nie jest to język obcy- ale dowiedz się jeszcze, w końcu w życiu wszystko jest możliwe. Informatyka to zdecydowanie kierunek ścisły, musisz sprawdzić jakie przedmito dokładnie tam trzeba zdawać, a tę fizykę napewno da się jakoś ominąć ;) Co do matury międzynarodowej nic nie wiem, musisz popytać.
Zapomniałam w tym wszystkim o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy. Przy rekrutacji na studia w Hiszpanii należy okazać Homologację ukończenia szkoły średniej. O homologację należy się zwrócić w Polsce najprawdopodobniej w Ambasadzie Hiszpanii (Można tam zadzwoić, oni udzielą dokładnych informacji, bo Ja wiem to wszystko z poszukiwań w internecie). Homologacja to jakby potwierdzenie, zaakceptowanie prez stronę hiszpańską waszewj dotychczasowej edukacji w szkole średniej- to zwykła biurokratyczna formalność, ale trwa podobno długo.Jest potrzebna aby dostać się na uniwersytet (tak jak u Nas tzreba skończyć Szkołę Średnią i zdać pozytywnie maturę, żeby móc się ubiegać o przyjęcie na uczelnię Wyższą).
dzieki:) sie wywiem jeszcze:)
Heh..rozczaruje Cie.. mieszkam w Hiszpanii od 2 lat iw lasnie teraz zdaje maturke bo skonczylem liceum. Ale widze ze tutaj nikt nie powiedzial ile czeba zdawac i co. Otoz tutaj zdaje sie duzo wiecej przedmiotow..po 1. obowiazkowo hiszpanski i jezyk obcy, potem jesli chcesz isc na infe to matme i fize obowiazkowo..do tego wszystkiego musisz wybrac miedzy historia i filozofia..i na koncu miedzy 1 dodatkowym przedmiotem..w sumie ja zdaje z 7 :> hiszpanski katalonski angielski filozofie matma fiza mechanika :> z tego robi sie srednia 50% a drugie 50% to jest srednia ocen z 2 lat z liceum. wiec jednym slowem jest duuuzo trudniej niz w polsce :>.
bo ja wiem czy duuuzo trudniej? moim zdaniem ta srednia ocen z 2 lat liceum moze baaardzo podniesc ogolna punktacje.....w Polsce swiadectwo sie raczej nie liczy....
taaa albo obniżyć:P wszystko zależy od szkoły. w końcu w kilku szkołach taka sama ocena może oznaczać zupełnie różny stan wiedzy. a co, gdy np. w mojej szkole niektóre przedmioty trwają załóżmy rok, kończąc się tym samym razem z 1. kl.? też liczą się do średniej???????? ehhh ta średnia to kompletny bezsens... można iść do byle jakiej szkoły i mieć piękne oceny, ale przy tym nic nie umieć... i na odwrót... eh...
tak to już jest. a jeśli przedmiot kończy się wcześniej, tj. w klasie pierwszej lub drugiej ,to ta ocena przechodzi automatycznie na świadectwo maturalne, czyli liczy się do średniej.
muchos besos
hej. też właśnie zdaję maturkę i interesuję się studiami w hiszp. weszłam na kilka stro o selectividad i ścignęłam sobi ewersje dla extranjeros z lat poprzednihc. więc tak : matma luz, hsitoria sztuki - coś się wykombinuje, literatura - damy radę. angielski - o k************* (a znam dość dobrze, 6 lat w NY - ja sobie bym dała radę ale znając poziom polskich szkół to większość by dostała zawału serca) a hiszp- "joder, coño, hostia, mierda" i tak z 5 razy zanim się otrząsnęłam - pytania do tekstu w stylu "JAKĄ FUNKCJĘ W TYM ZDANIU PEŁNI TEN I TEN PRZYIMEK"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nieco się zdziwiłam :/ po polsku bym teog nie wyjaśniła :////////
A podasz stronkę z testami???? Co do tej funkcji przyimków to nie miałaś takich pierdół w szkole?? Dziwne....
ja wlasnie zapisalem sie wstepnie na studia..tutaj tak czeba robic przed pisaniem matury :> no i tez ide na infe..i zdaje matme FIZE mechanike hiszpanski katalonski angielski filozofie :> wiec hehe powodzenia z sama matma i infa:p
hehehe takie sa wlasnie testy z hiszpanskiego :> pytanie o strukture zdan, o funkcje slowa w zdaniu, tworzenie wyrazow, o typ zdania itp. dlatego jesli sie nei chodzi do hiszpanskiego batch to jest to baaaardzo trudne do nauczenia..
przecie wiekszosc z tego mozna analogicznie po polskiego. w koncu typy zdan mamy te same;p
Selectividad robi sie po Bachillerato czyli po "polskim liceum".Selectividad jest po to aby dostac sie na studia.Zeby ja pisac trzeba zdac wszystkie przedmioty w ostatniej klasie Bachillerato,jesli zdasz je wszystkie zdajesz selectividad w czerwcu(w tym roku byla 8-9-10 czerwca).Jesli nie zdzasz wszystkich przedmiotow musisz je zdac po wakacjach i jesli zdasz przystapisz we wrzesniu do selectividad.

Jest kilka typow selectividad zalezy od bachillerato jaki robisz(humanistyczny,technologiczny,itd)

Za selectividad trzeba placic w tym roku placilo sie 66 euro.Takze trzeba zaplacic za tytul bachillerato okolo 45 euro.

Po selectividad zeby isc na studia robia srednia ze sprawdzianow z selectividad i z pierwszej i drugiej klasy bachillerato.
No i to wszystko:)...Wiem tyle bo moje siostry zdawaly w tym roku selectividad i moge powiedziec ze jest latwa bo ja jetem od nich o 2 lata mlodsza a umialam zrobic duzo zadan:]
Jeśli macie problemy z tym cały selctividad to proponuje inną drogę, wydaje ni się, że dużo łatwiejszą: wystarczy dostać się na studia w polsce, a potem, po I roku, przenieść się na studia do Hiszpanii. Omija się to całe selectividad, a wystarczy udowodnić znajomość hiszpańskiego np. DELE Intermedio.
Besos
cwaniak jestes:P

a mozna zdac porzadnie selectividad nie bedac w zadnej klasie dwujezycznej, polegajac na znajomosci jezyka i innej tam jakies wiedzy;p??
Catalina, a skad wiesz? bo mnie zainteresowala ta idea. bo w sumie placic za selectividad to misie niechce, ale gdyby mieli tak kazdego kto zna hispzanski po I roku przyjmowac....
a wiesz, ze to prawda? bylam wczoraj w empiku i siegnelam po ksiazke o studiach zagranicznych... tam wlasnie ta rada byla:D wiec ja korzystam:D:D
wszyscy tak robią:P
dużo łatwiej wtedy jest..
a poza tym trudno by było zdawać naszą maturę i selectividad w tym samym czasie..
tymbardziej, ze niektore przedmioty ciezko zdac, bo sa one nauczane z perspektywy Hiszpanii... taka literatura lub historia chociazby...
hej wiesz gdzie moge znalesc przykladowe podania o studia za granica w hiszpani np? dzieki [email]
a czy ktos kto skonczyl studia w Polsce, ma mgr i chcialby studiowac w Hiszpanii z tym, ze inny kierunek to tez musi zdawac ten Selectividad? czy wystarczy certyfikat z jezyka? dziekuje za odpowiedz
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 34
poprzednia |

« 

Pomoc językowa