Nauczanie dorosłych.

Temat przeniesiony do archwium.
Mam do Was ogromną prośbę. Szef firmy, w której pracuje, polecił mi przeprowadzenie "szkolenia" dla grupy około dwódziestu osób- cos w rodzaju kursu języka hiszpańskiego. Swoją znajomość tego języka oceniam jako dobrą ( 4 lata nauki na kursie, pobyt roczny w Hiszpanii- porozumiewam się nim swobodnie) Problem polega na tym, że nie wiem, jak mam uczyć ludzi, których średnia wieku wynosi dobrze ponad trzydziestkę. Przypuszczam ,że wiekszość z nich nie pamięta co to jest orzeczenie , przysłówek. Udzielałam kiedyś korepetycji i przyznam ,że moi uczniowie robili postępy w nauce, ale byli to uczniowie szkół średnich, studenci, którym specyfika nauki języka obcego nie była obca, a poza tym bardzo podobał im się hiszpański i byli odpowiednio zmotywowani. NIe wiem jak grupie ludzi dojrzałych tłumaczyć zagadnienia związane z całym mechanizmem funkcjonowania rozbudowanej gramatyki hiszpańskiej, jakże róznej od polskiej. Moze moglibyście mi pomóc. Moze macie jakieś doświadczenia w nauczaniu. Chciałabym stanąć na wysokości zadania i nie zawieść pokładającego we mnie nadzieję pracodawcy. Pozdrawiam serdecznie wszystkich.

Patrycja
"zawieżć" chciałam napisac, nie "zawieść":-)
No i dodam jeszcze rzecz istotną, jak mi się wydaje. Będą to kierowcy firmy transportowej. Przypuszczam,że nauka języków obcych dla większości z nich nie była i nie jest pasją..:-(
Ja się specjalnie nie znam na nauczaniu tego typu osób, bo ja też jeżeli uczę, to ludzi młodych, uczniów, studentów.
Na Twoim miejscu odpuściłabym sobie jakieś zawiłości gramatyczne, bo to i tak nie ma sensu.
Nie wiem czy spotkałaś się kiedyś z takimi kursami "Pimsleur"? Są dostepne na sieci - to 90 lekcji w formie mp3 - nastawione stricte na rozumienie i mówienie, a nie na pisanie i gramatykę. Ja nie twierdzę, że są dobre, ale po możliwie starannym przerobieniu całego kursu są postępy.
Ja zrobiłabym wymowę i podstawowe zwroty, sformuowania. Jak zapytać o godzinę, o cenę towaru, o drogę. Taki kurs oparty mniej więcej na kanwie rozmówek.