Shakira!

Temat przeniesiony do archwium.
Czy sa tu jacys fani kolumbijskiej artystki, nad ktora rozplywa sie sam G.G. Marquez?

Moja przygoda z muzyką Shakiry zaczęła się od kiedy zobaczyłam w tv klip do "Whenever wherever", a potem pożyczyłam od koleżanki "Laundry Service". Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że Shakira to ktoś więcej niż kolejna gwiazdeczka mtv typu Britney i innych. Stopniowo zaczynałam poznawac jej muzykę, zachwycił mnie album "Unplugged", potem "Pies Descalzos". Odkrywałam wspaniałą, niezwykle oryginalną wokalistkę, której nie da się zamknąć w żadne ramy, która zdecydowanie wybija się na tle młdłej popowej papki serwowanej przez komercyjne radia i stacje telewizyjne.
Shakira zachwyca wspaniałym, niezwykle wyrazistym głosem, aż trudno uwierzyć, że należy on do dziewczyny mierzącej zaledwie 154 cm wzrostu! Poza tym ciekawe linie melodyczne, eksperymenty z różnymi gatunkami muzyki. No i teksty. Teksty, teksty, teksty.
Teksty, którymi jako osoba zakochana w hiszpańskim wprost się delektuję. Pełne zaskakujących metafor i porównań, po prostu poezja.
Ostatnia plyta "Fijacion Oral vol 1"? pokazuje, ze Shakira ma sie swietnie i wcale sukces "Laundry Service" nie przewrocil jej w glowie. Płyta momentami nieco nostalgiczna i nastrojowa, z pięknymi balladami "La pared" (wspaniała jest też wersja aktustyczna tej piosenki), "En tus pupilas" (zadziwiające jest, jak Shakira pisze o miłości, wydawać by się mogło, że po utworach "Antologia" z "Pies Descalzos", " Tu" i "Inevitable" z "Donde estan los ladrones" czy "Underneath your clothes" nie można już wymyślić czegoś orginalnego na ten temat - a jednak!), dramatycznym "No" (drugi singiel z płyty), ale nie brakuje też szybszych kawałków jak "Escondite Ingles" czy "La tortura" z boskim Alejandro, którego głos wprost idealnie pasuje do tej piosneki.
Ciekawe czy "Fixation Oral" vol.2" dorowna poziomem swoj poprzedniczce - "Don't bother" promujacy nowy album jest fajny, ale ja jednak wole Shaki po hiszpansku.
A jasne że są tu fani Shaki.Sama miałam ochotę założyc taki temat ;) Ja też zdecydowanie wolę ją po hiszpańsku. Wszystko zaczęło sie od Latin Grammy 2000.Zaśpiewała tam Ojos asi.Byłam w szoku,że ktoś moze tak śpiewać i tańczyć. Potem troche o niej zapomniałam,bo nigdzie nie mogłam dostac jej płyty,aż tu nagle znalazłam latynoską składankę z Ojos asi ;) Niedługo po tym wyszła Servicio de lavanderia którą oczywiście kupiłam i w której się zakochałam.Kiedys też spotkałam Pies descalzos w Empiku.Teraz mam juz prawie kompletną dyskografię.
Pozdrawiam wszystkie pokrewne duszyczki.
Znacie adres www.shakiramedia.com ? Super stronka,polecam.
p.s moje ulubione piosenki:Las de la intuicion, Escondite ingles, Octavo dia, No creo, Tu, The one( to chyba najlepsza piosenka Shaki po angielsku), Pideme el sol, Te dejo Madrid.
o i jeszcze: Fool, Pies descalzos, Vuelve ;)
Nie jestem miłośnikiem Shakiry (wolę Maná i Jaguares), ale zupełnie nieprawdopodobny dla mnie jest status tej niewielkiej kobiety jaki ma w krajach latynoskich. Jest on wręcz nabożny, a jej koncerty są wielkimi wydarzeniami w kraju w którym akurat śpiewa. Pamiętam, że ze dwa lata temu w jednej z gazet panamskich (bodajże "La Prensa") rozpisywano się na temat koncertu jaki Shakira miała dać za kilka dni w stolicy tego kraju. Postanowiłem śledzić temat i codziennie było coś nowego, ciekawego, podnoszącego temperaturę tego oczekiwania. W dniu koncertu wydanie gazety przyniosło listę oficjalnych gości jacy będą uczestniczyć w wydarzeniu. Cała panamska śmietanka towarzyska, biznesowa, kulturalna. Nie mogło zabraknąć również, a jakże, pani prezydent Mirei Moscoso z rodziną. Opis koncertu następnego dnia, pełen wykrzykników ochów i achów, rozpoczął się od informacji, że Shakira rozpoczęła ze sporym opóźnieniem - blisko godzinnym, ale wszyscy z panią prezydent na czele czekali grzecznie, no bo wiadomo - gwiazda ma swoje prawa.
To tylko jeden z przykładów, ale czytając opisy tras koncertowych Shakiry w gazetach lokalnych, wszędzie widzi się to samo - uwielbienie i podziw. Gdyby przyszło Latynosom wybierać swojego wspólnego prezydenta to pewnie Shakira pogodziłaby wszystkich :-)
Rzeczywiście ta kobieta to jest zjawisko kulturowe, bez dwóch zdań.
Ja nie jestem w stanie wymienic moich ulubionych piosenek, bo praktycznie kazda jest moja ulubiona. Kazda jest inna i kazda orginalna. To co mi sie tak podoba w Shakirze, to owa "dziwna poetyckosc" jej tekstow, jak to ktos okresli na forum przy tlumaczeniu No.
Gdzies kiedys czytalam, ze sama Shakira uwaza, ze jej najlepzsa piosneka to Sombra de ti, ale mi ten utwor akurat az tak sie nie podoba.
A co sadzicie o jej pierwszych dwoch albumach Magia i Peligro? Jak ich pierwszy raz sluchalam, to wydaly mi sie troche dziwne. Z jednej strony nagrala je bardzo mloda dziewczyna (w zasadzie dziewczynka, jeszcze dziecko) i tak naprawde nie mozna ich porownywac z dalszymi albumami, ale z drugiej strony niektore teksty jak Este amor es lo mas bello del mundo czy Tu seras la historia de mi vida zadziwiaja, no bo co taka gowniara mogla wiedziec o milosci?
btw. Fakt, ze One i Underneath your clothes to jej najlepsze piosenki po angielsku, reszta jakos sie za bardzo nie wyroznia.
btw 2. shakiramedia jest moja ulubiona strona, kiedys czesto odwiedzalam tez shakirafrance.net, ale autor juz jej nie aktualizuje :( Znacie jeszcze jakies fajne strony o Shakirze?
Ostatnio czytałam,że Shakira wogóle nie identyfikuje się z tymi dwoma pierwszymi albumami. Dopiero na Pies descalzos mogła śpiewać co i jak chciała. Ja osobiście nie lubię tych albumów, trącą myszką. Niedawno w New York Timesie był artykuł o Shakirze, czytałaś? (jest link na shakiramedia). Zdziwiło mnie gdy przeczytałam,że okładka Fijacion oral 1 jest bardziej freudowska, a Fixation oral 2 jungowska (jeśli można tak powiedzieć). Może jestem ignorantką,ale w życiu bym na to nie wpadła ;).
Fool i Poem to a horse tez są bardzo fajne (mimo,że po angielsku ;)
Don't bother jest fajna,ale zawsze gdy jej słucham, przypomina mi się Si te vas i Objection- kobietka została porzucona bo facet znalazł jakąś ,,doskonalszą" dziewczynę.
Pozdrawiam
co tu dużo ukrywać.Utwory Shaki to poezja...nie tylko zwykle piosenki popowo rockowe.....
Pozdrawiam wszystkich fanów
CZytalam ten artykul - ciekawy, ale tez bym nie wpadla,ze to o to chodzilo z okladkami ;) Don't bother jest dla mnie zbyt amerykanski, zbyt popowy, ale to dlatego,ze jest po ang. gdyby byl po hiszp. moze nie mialabym takich zarzutow ;) A Magii i Peligro tez czasem lubie posluchac(podobaja mi sie Necesito de ti, Tus gafas oscuras, Cazador de amor) chociaz zupelnie odstaja od jej pozniejszych plyt i brzmia jak jakies nagrania z festiwali piosenki dzieciecej/mlodziezowej. Dobrze jest jednak uslyszac jak Shakira sie zmienila w ciagu tych 3 lat od wydania Peligro do wydania Pies descalzos.
Siemka! Mógł by mi ktoś przetłumaczyć piosenkę "No creo" Shakiry? Plis! :))
a ja mam problem ze zdobyciem dwóch pierwszych albumów... :/ szkoda, bo jestem ciekawa... tak czy siak wszystkie inne piosenki mam i uwielbiam ich słuchać, ona jest naprawdę świetna :P Po hiszpańsku jest może trochę bardziej autentyczna, ale trzeba jej przyznać, że ma naprawdę dobry ang akcent ;) moje ulubione piosenki to (w skrócie :P)

No, Octavo dia, Si te vas, Te aviso te anuncio, La tortura, Tu, Dia del enero, Donde estan los ladrones, La pared, En tus pupilas, Inevitable, Te espero sentada, Suerte, Te dejo Madrid.... a z angielskich Don't bother, Poem to a horse, One....

dobra, bo zaraz wymienię wszystkie ;) saluuuudos ;)
słuchaliście Oral fixation 2? Mnie najbardziej spodobały sie: Timor i Animal city.
a mi 'your embrace', 'how do you do' i 'costumes make clown'
ps i tak wolę hiszpanskojezyczne... :P
Nie wiem czy wy też zauważyłyście tą wielka zmianę, być może to tylko moje odczucie (i nie chodzi tylko o to że Shakira nagle przestała się malować ;).
Oral fixation vol.2 jest zupełnie inna niz vol.1, nie mówiąc już o tym że nie przypomina Laundry service.
Poza tym ja jakoś nie mogę sie przekonać do OF 2. Wydaje mi się że ta płyta jest jakoś tak sztucznie wytworzona, że za mało w niej "prawdziwej" Shakiry. Chyba najwięcej Shakiry jest w Timor (i to jest właśnie najlepsza piosenka)
hej !! Ja tez jestem wielka fanka Shakiry !! Płyta Oral Fixation jest cudowna a w szczegolnosci Timor Hey you i Costume MAkes The clown !!
Shakira ma przynajmniej dobry głos i jest JAKAŚ. baba z charakterem:)
z jest z Kolumbii a to u mnie ma duuuuuzy plus:)
Ostatnio ukazaly sie jej nowe kawalki : Dont Bother i La Tortura
Kiedy uslyszalam jej glos i taniec niezle mnie to poruszylo i zaczelam jej sluchac non stop potem znikla z moich mysli i pojawila sie kolejny raz i mam nadzieje ze na dobre :)) Teraz zaczelam miksowac jej piosenki i przesluchuje je w swoim zakatku, ale jednak jej oryginalne piosenki sa lepsze niz te zmiksowane.
Shakira to moja ulubiona wokalistka rockowo-popowa :)
aaa... widze ze ktos tu tak jak ja lubi piosenke te dejo madrid... a masz moze jej tlumaczenie na polski?
jak tak to moj mail: [email] była bym bardzo wdzieczna...:)
A ja trakuję jej piosenki głównie praktycznie, jako materiał do nauki języka hiszpańskiego i jak na razie jestem z Shakirki zadowolony :-) Śpiewa raczej wyraźnie, poza tym przyjemnie się tego słucha. Ma kobieta głos, nie ma co mówić. To nie to samo co niektórzy raperzy znad Wisły (i nie tylko), którzy muszą rzucić co chwila jakimś bluzgiem, żeby ich w ogóle było słychać.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa