Hiszpańskie znaki - układ klawiatury (éüúíóáñç¿¡)

Temat przeniesiony do archwium.
Mając już dość hiszpańskiego układu klawiatury dostępnego w systemie Windows, postanowiłem stworzyć własny układ klawiatury, zdecydowanie wygodniejszy w użytkowaniu.
Podaję na wstępie adresy plików, pod nimi opis i uzasadnienie - dlaczego wg mnie standardowy hiszpański układ klawiatury jest nieprzyjemny w użyciu...

1) Skydrive - dostępny dla użytkowników MSN, Live, Hotmail:
http://cid-6bd5364b1a84a24c.skydrive.live.com/self.aspx/Teclado|5Espa|6-|5Hiszpa|6/Klawiatura|5Hiszpa|6.exe
2) GigaSize:
http://www.gigasize.com/get.php?d=3y3ht7rhszb
3) RapidShare:
http://rapidshare.com/files/123937276/Klawiatura__Hiszpa__ski_.exe.html

OK, teraz - dlaczego postanowiłem wykonać nowy układ klawiatury?
Dla niezorientowanych w temacie - aby używać w systemie Windows hiszpańskich znaków:
a) można wprowadzać je naciskając klawisz "Alt" i wstukując numer odpowiedniego znaku ASCII w bloku numerycznym (prawa strona klawiatury) - moim zdaniem niewygodne, poza tym w większości laptopów nie ma bloku numerycznego ...
b) można wybrać język klawiatury w Panelu Sterowania:
- Windows XP - Panel Sterowania -> Opcje regionalne i językowe -> Języki -> Szczegóły
- Windows Vista - Panel Sterowania -> Opcje regionalne i językowe -> Klawiatury i języki -> Zmień klawiatury -> Ogólne
... i korzystać z udostępnionego w systemie hiszpańskiego układu klawiatury

Dlaczego hiszpański układ klawiatury (wariant "b") mi nie odpowiada?
Przeznaczony jest on nie dla standardowego dla nas typu klawiatury, a dla klawiatur, w których umieszczono klawisze z hiszpańskimi znakami.
Te ostatnie mają inny układ klawiszy niż klawiatury używane przez nas - i to jest właśnie problem.
Czym to się objawia?
Jeżeli ktoś widział klawiaturę z hiszpańskimi klawiszami i porównał ją ze standardową klawiaturą - będzie wiedział o co chodzi.
Wiele klawiszy ma inne oznaczenia niż na "naszych" klawiaturach. Naciśnięcie więc tych klawiszy na klawiaturze pierwszego typu i na klawiaturze drugiego typu da w niektórych przypadkach dwa różne znaki.
Teraz - wybór hiszpańskiego układu klawiatury przy użyciu standardowej klawiatury spowoduje, że wciskając niektóre klawisze otrzymamy inne niż opisane na klawiszach znaki ...
Przykłady?
Naciskamy klawisz ";" i otrzymujemy znak "ñ" (zamiast ";").
Naciskamy klawisze "Shift" i "*", i otrzymujemy znak "(" (zamiast "*").
Naciskamy klawisze "Shift" i "(", i otrzymujemy znak ")" (zamiast "(").
Denerwujące. Takich przykładów jest wiele ...

Jak działa wykonany przeze mnie układ?
Naciśnięcie dowolnego klawisza spowoduje wyświetlenie znaku zgodnego z opisem tego klawisza.
Naciskamy "*" i otrzymujemy "*".
Naciskamy "(" i otrzymujemy "(".

Jak otrzymać hiszpańskie znaki?

Naciskając:
"prawy Alt" i "e" otrzymujemy "é"
"prawy Alt" i "y" otrzymujemy "ü"
"prawy Alt" i "u" otrzymujemy "ú"
"prawy Alt" i "i" otrzymujemy "í"
"prawy Alt" i "o" otrzymujemy "ó"
"prawy Alt" i "a" otrzymujemy "á"
"prawy Alt" i "c" otrzymujemy "ç"
"prawy Alt" i "n" otrzymujemy "'ñ"
"prawy Alt" i "?" ("/") otrzymujemy "¿"
"prawy Alt" i "!" ("1") otrzymujemy "¡"
"prawy Alt" i "$" ("4") otrzymujemy "€"
"prawy Alt" i "r" otrzymujemy znak "®"

Informacje dotyczące pliku i jego instalacji:

Plik nie jest zainfekowany żadnym wirusem (sprawdziłem go na wszelki wypadek kilkoma programami antywirusowymi - bez obaw).
Po ściągnięciu pliku z jednego z serwerów wymienionych powyżej - uruchamiamy go i postępujemy zgodnie z instrukcjami (jeśli się pojawią - bardziej prawdopodobne, że instalacja przebiegnie automatycznie).

Co zrobić, aby zmieniać język klawiatury błyskawicznie (podczas edycji tekstu w dowolnym programie)?

Skróty w przykładzie poniżej:
Zmiana na język polski:
a) w Windows XP - "Ctrl" i "Shift" i "1"
b) w Windows Vista - "Ctrl" i "1"
Zmiana na język hiszpański:
a) w Windows XP - "Ctrl'" i "Shift" i "2"
b) w Windows Vista - "Ctrl" i "2").

Przykład:

a) w Windows XP
Po wybraniu "Start" -> "Ustawienia" -> "Panel Sterowania" -> "Opcje regionalne i językowe" -> "Języki" -> "Szczegóły" pojawi się okno "Usługi tekstowe i języki.
Należy w nim wybrać "Zaawansowane ustawienia klawiszy".
Po wybraniu odpowiedniego układu klawiatury (języka) i naciśnięciu "Zmień sekwencję klawiszy" pojawi się okno "Zmienianie sekwencji klawiszy", w którym wybrać można odpowiedni skrót (przykładowo kombinacja klawiszy "Ctrl" i "Shift" i "2").
Po zatwierdzeniu zmiany skrótu (OK) należy przejść do kolejnego układu klawiatury, nacisnąć "Zmień sekwencję klawiszy" i wybrać kolejny skrót (inny niż poprzednio, przykładowo "Ctrl" i "Shift" i "1").

b) w Windows Vista
po wybraniu "Start" -> "Panel Sterowania" -> "Opcje regionalne i językowe" -> "Klawiatury i języki" -> "Zmień klawiatury" pojawi się okno "Usługi tekstowe i języki".
Należy w nim wybrać "Zaawansowane ustawienia klawiszy".
Po wybraniu odpowiedniego układu klawiatury (języka) i naciśnięciu "Zmień sekwencję klawiszy" pojawi się okno "Zmienianie sekwencji klawiszy", w którym wybrać można odpowiedni skrót (przykładowo kombinacja klawiszy "Ctrl" i "1").
Po zatwierdzeniu zmiany skrótu (OK) należy przejść do kolejnego układu klawiatury, nacisnąć "Zmień sekwencję klawiszy" i wybrać kolejny skrót (inny niż poprzednio, przykładowo "Ctrl" i "2").

Pozdrawiam.
Wojtek
edytowany przez moderatora: 19 lis 2010
Ja mam odwrotny problem...
Vista; Klawiatura hiszpañska...
Hmmm...
Dzięki bogu, że mam maca... u mnie stworzenie lajałtów niemieckiego i hiszpańskiego na bazie lajałtu polskiej klawiatury zajęło 15 minut... a teraz naciskam dwa klawisze i myk: raz español, raz deutsch, raz polski ;) ;)

Gracias, Steve!
Wielkie dzięki, Twój sposób bardzo mi pomógł. (Jeśli chodzi o hiszpański to stawiam dopiero pierwsze kroki). Pozdrawiam
Jakos nie jasno to napisaliście.Napiszcie jak piszecie hiszpańskie litery przy normalnej,standartowej klawiaturze?
Czy mozecie zrobic update linka? bo został usunięty z serwerów a naprawde przydałby mi sie twoj layout.. pozdrawiam!
hmm nie wiem czy dobrze zrozumialam, ale wyglada na to ze nic nadzwyczajnego chyba nie odkryles, po prostu jesli w wybierze sie jezyk hiszpanski (miedzynarodowy) w opcjach na panelu sterowania, to wlasnie tak jest ze wszystko na klawiaturze jest jak byc powinno i akcenty sie pisze alt+literka. bardzo prosto.
moze wybierales hiszpanski (tradycyjny), wtedy jest problem np. z tym ñ zamiast ´;´
ale w "miedzynarodowym"jak sie ustawi to jest wlasnie tak jak chcesz. chyba ze cos zle zrozumialam.
¡Hola!
do Gosiakk
żeby narzucić akcent np. na literę "a" trzeba wybrać klawisz (cudzysłów,apostrof) + litera "a"
to właśnie jest forma przy wybraniu opcji hiszpański międzynarodowy a nie żaden "alt"
¿ = shift + znak równości i plusa
? = shift + znak myślnika
! = tak samo jak w polskiej shift+1
¡ = wciskamy po prostu znak równości
i takiego układu używa się w Hiszpanii tego jestem pewna
a jeżeli chodzi o układ klawiatury hiszpański sortowanie tradycyje to nie wiem czy jest przydatne bo w miejscu klawisza (cudzysłów,apostrof) pojawia się literka ç i jak używa się tego układu nie wiem bo w Hiszpanii takiego nie ma

więc kochani jeżeli chodzi o naukę hiszpańskiego polecam hiszpański międzynarodowy w opcjach układów klawiatur dla oprogramowania Vista nie jest on skomplikowany jest to oczywiście również kwestia gustu i przyzwyczajenia

a pomysł jak najbardziej fajny Wojtku.J
chyba mnie nie zrozumialas, ewelina, bo u mnie naprawdę przy opcji hiszp miedzynarodowy moge pisac akcentowane litery tak jak nasze np. "ą" tak piszę "á" czyli alt+a.
i tak jest b. prosto, dlatego twierdze ze Wojtek chyba nie wymyslil nic nowego chyba ze dalej nie rozumiem.
hej... mozecie mi powiedziec, gdzie jest ten hiszpanski "miedzynarodowy" ?

mam polska viste HOME PREMIUM i jak rozwijam klawiatury to mam tylko takie cos:

Hiszpanski (Hiszpania)
sortowanie miedzynarodowe
sortowanie tradycyjne

i jak wchodze w miedzynarodowe to tam mi sie pojawia kolejny Hiszpanski albo "pokaz wiecej" (a tam do wyboru znow wszystkie kraje - jakas paranoja). czym to sie rozni ? jak daje na podglad klawiatury to wyglada dla mnie - NICZYM.

czegokolwiek nie wybiore i tak nie mam dalej efektu o ktorym tu pisze Gosiakkk czyli ze dam alt i a
edytowany przez heterodon7: 06 lis 2010
> Reszkju 04 wrz 2010
> Czy mozecie zrobic update linka? bo został usunięty z serwerów a naprawde przydałby mi sie twoj layout.. pozdrawiam!

Link nr 3 (adres RapidShare) z tego co widzę wciąż działa, ale wrzuciłem plik raz jeszcze na wszelki wypadek, adres poniżej:
http://rapidshare.com/files/431725487/Klawiatura__Hiszpa__ski_.exe
Po wejściu na powyższy adres musisz wybrać "Slow Download", odczekać odpowiednią ilość sekund i kliknąć na "Download now" ...
RapidShare od czasu do czasu zmienia wygląd witryny, więc tem mikro-opis ściągania pliku nie będzie wiecznie aktualny ;)
Jeżeli łączysz się z większej sieci (np. z sieci osiedlowej, uczelnianej, itp.) zajęte mogą być wszystkie 'darmowe sloty' - spróbuj wtedy połączyć się później lub ściągnąć plik z innego źródła ..

Inne źródło:
http://cid-6bd5364b1a84a24c.office.live.com/self.aspx/Teclado%20^5Espa%c3%b1ol^6%20-%20Klawiatura%20^5Hiszpa%c5%84ski^6/Klawiatura%20^5Hiszpa%c5%84ski^6.exe

Pozdrawiam.
Cytat: Gosiakkk
hmm nie wiem czy dobrze zrozumialam, ale wyglada na to ze nic nadzwyczajnego chyba nie odkryles, po prostu jesli w wybierze sie jezyk hiszpanski (miedzynarodowy) w opcjach na panelu sterowania, to wlasnie tak jest ze wszystko na klawiaturze jest jak byc powinno i akcenty sie pisze alt+literka. bardzo prosto.
moze wybierales hiszpanski (tradycyjny), wtedy jest problem np. z tym ñ zamiast ´;´
ale w "miedzynarodowym"jak sie ustawi to jest wlasnie tak jak chcesz. chyba ze cos zle zrozumialam.

Tak Gosiakkk - nie jest to żadne nadzwyczajne odkrycie ani rzecz, która jest trudna w wykonaniu - niemniej niejednej osobie się przyda ...
Nie wiem z jakiej korzystasz klawiatury i z jakiego systemu, ale we wszystkich sprzętach, z których musiałem do tej pory korzystać, pod systemami Windows "XP", "Vista" i "7" wybór układu klawiszy "hiszpański (międzynarodowy)" daje całkowicie inny układ niż opisywany przez Ciebie. Podejrzewam, że tak samo jak u mnie, jest i u innych osób - inaczej temat ten nie cieszyłby się żadnym zainteresowaniem ...
Pozdrawiam,

Wojtek
Hola Wojtek, gracias por haber creado este tipo de teclado, según de mí es muy útil.
Es muy fácil de instalar y anda bien. Llevo muchos años usándolo y seguro no hay otro mejor.
Aprovechando la ocasión deseo felices fiestas navideñas a todos.
Temat przeniesiony do archwium.