indefinido o imerfecto

Temat przeniesiony do archwium.
Hola, ucze sie hiszpanskiego od 8 miesiecy, przerobilam juz wszystkie czasy ale zawsze mam problem z roznica uzyc imperfecto i indefinido w zdaniach typu:
1.Los ladrones entraron pero no ( poder)..... robar nada.
no i co uzyc pudieron czy podian i dlaczego? ja nie wiem czy to sie moze
nie powinno odnosic do robar i wtedy na pewno byloby pudieron no
chyba ze to opis :(
2. No pude (?) entrar porque habia mucha gente ( czy to poprawne i
dlaczego tak lub dlaczego nie) jak dla mnie to moze bardziejby
pasowalo hubo z powodu konsekwencji uzycia ale nie wiem
3. No lo hizo porque tenia mucho trabajo (?)

Zna ktos moze jakies takie cwiczonka i objasnienia w sieci bo ja szukalam ale nic nie umiem fajnego znalezc. No i jeszcze jakas dobra ksiazka.
Z gory dzieki
nikt nie wie ?? a moze jednak :(
Z indefinido i imperfecto niestety często są problemy... napisz maila do autora strony - powinien Ci odpowiedzieć. Jeśli chodzi o książki, przejdź się do najzwyklejszej biblioteki językowej lub wpadnij po prostu do empiku (polecam jednak to pierwsze) i tam jest wiele książek z gramatyką hiszpańską. Na pewno znajdziesz jakąś odpowiednią. Tylko dokładnie je przejrzyj, bo ja mam problem ze swoją. Trudno jest mi ją przerobić... aJJ. Pozdrawiam, życzę powodzenia ! pZdR z Legionowa pod Wawą
wielkie dzieki
ja w zasadzie nie wierze ze nie ma tu nikogo kto by nie umial odpowiedziec (no coz mamy wakacje :), mnie tez to zagadnienie zainteresowalo, jak ktos zna to dajcie znac na forum
hejka ja bym dala podian w 1 ale tez pewna nie jestem
taa czasy przeszleXD tez je uwielbiam;p a oto moja teoria:

1. Los ladrones entraron pero no pudieron robar nada.
2. No pude entrar porque había mucha gente.
3. No lo hizo porque tenía mucho trabajo.
Imperfecto to czas przeszły niedokonany,który stanowi jakby tło dla akcji chwilowej,krótkiej ,wyrażonej w indefinido,który jest czasem dokonanym z kolei,np.Cuando yo estudiaba,mi hermano regreso(nad "o"musi być akcent) a casa.
estudiaba-imperfecto-ta akcja trwała jakiś dłuższy czas
regreso-to była czynność krótka,zakończona.
Czy co ś Ci się rozjaśniło?pozdrawiam!
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Życie, praca, nauka