Pytanie:)

Temat przeniesiony do archwium.
Witam wszystkich,
Mam prośbę, chodzi mi o tworzenie przymiotników od rzeczowników. Czy jest jakaś zasada, czy po prostu należy się nauczyć ich na pamięć? I jeszcze jedno- bardzo podstawowe:)- "Mis dos mejores amigas" moje dwie najlepsze przyjaciółki, tyle, że ja zawsze myślałam iż forma" el mejor" jest tą trzecią a więc napisałabym "Las dos mejores amigas", natomiast zupełnie nie widziałabym gdzie tam wstawić jeszcze to "mis", bo jakoś mi to nijak nie brzmi...

Za każdą podpowiedź serdecznie dziękuję.
Pozdrawiam
MB
Las dos mejores amigas-dwie najlepsze przyjaciółki
mis dos mejores amigas-moje dwie najlepsze przyjaciółki

brzmi dobrze i tak i tak tylko ma inne znaczenie, bo mis-moje a jak masz las to poprostu jakieś tam dwie. Mam nadzieję że pomogłam
Dziękuję za odpowiedź. Tzn. mam wnioskować, że jeśli posługuję się zaimkami dzierżawczymi, to wtedy trzeci stopień przymiotnika zostaje w stopniu drugim tak? To w jaki sposób odróżnie czy chodzi o stopień drugi czy trzeci?

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
MB
Ad 1. Rzeczowników mających tę samą formę co przymiotnik nie jest duzo i nie ma zasady, to sprawa przyswojenia.

Ad 2. To czy przymiotnik jest w 2 czy 3 stopniu wynika z kontekstu. Stopień drugi wychodzi w porównaniach, choć często pojawia sie wątpliwości. Ale wtedy wyraza się treść inną strukturą zdania. Np. to samo zdanie mozesz napisać uzywając częstego w hiszpańskim dodatku w formie zaimka akcentowanego. Czyli:
Mis dos mejores amigas = Las dos mejores amigas mías.
Bardzo dziękuję za odpowiedź, wiele mi wyjaśniła:-)
Pozdrawiam
~~

 »

Życie, praca, nauka