Numer N.I.E. pomocy

Temat przeniesiony do archwium.
Witajcie,
Mąż zaczyna prace w Barcelonie od stycznia 2019 i potrzebuje wydanie numeru N.I.E. poniewaz wszedzie w formularzach od pracodawcy trzeba ten numer podać. Mieszkamy jeszcze w Polsce, a ambasada Hiszpanii w Warszawie nie chce wydać mu tego numeru, ponieważ w ambasadzie moga wyrabiac tylko osoby ktore wybieraja sie do Hiszpanii na nie dluzej niz 3 miesiące. Co w tej sytuacji robić? Lecieć do Hiszpanii specjalnie zeby wyrobic ten numer? Ile sie czeka na ten numer?
Dziekujeza odpowiedź
Numer N.I.E. nie ma nic wspólnego z czasem pobytu w kraju U.E. Nie wiem o co chodzi, że ci odmówił ktoś w ambasadzie ale skieruj go na oficjalna stronę ministerstwa gdzie wyraźnie napisano w 3 możliwości, że ambasada wydaje ten numer.
http://www.interior.gob.es/web/servicios-al-ciudadano/extranjeria/ciudadanos-de-la-union-europea/numero-de-identidad-de-extranjero-nie-

Inna możliwośc to uzyskanie go w Hiszpanii przez pełnomocnika czyli ktoś z firmy zatrudniającej twego męża może tam poprosić o NIE dla niego przedstawiając odpowiednie dokumenty.
edytowany przez argazedon: 27 paź 2018
Czyli numer NIE a rejestracja w urzedzie d/s cudzoziemców to dwie odrębne sprawy? Dobrze rozumiem? Nie wiem czy w ambasadzie w takim razie nas dobrze zrozumieli bo zlozyli te dwie sprawy w jedną...
A czy książeczke rodzinna posiadaja tylko obywatele czy obcokrajowcy również mogą ją wyrobić, ponieważ wsrod wymaganych dokumentów przez firme widnieje pozycja z właśnie kserokopia tej książeczki...
W informacji ministerstwa wymienione są papiery w 2 egzemplarzach:
- wypełnione podanie EX-15 (nawet jest link do wydruku)
- oryginał i kopia paszportu lub dowodu (znaczy ksero i do wglądu jak zawsze)
- opis powodu dla którego składa sie wniosek (np. umowa o pracę/pewnie warto dodać kopię)
- jesli składa pełnomocnik to musi mieć poświadczenie plenipotencji

N.I.E. umożlwia zameldowanie w Hiszpanii, rejestrację w Seguridad Social, założenie konta w banku, jest potrzebny do podatków, itp.
Firma pewnie chce kopie naszej książeczki rodzinnej żeby was uwzględnić w ubezpieczeniu męża ale dokładnie ci nie powiem bo z tym nie miałem do czynienia. Generalnie to sa sprawy hiszpańskiej kadrowej/księgowej tak samo jak i u nas.
edytowany przez argazedon: 29 paź 2018
Kurcze, to ja dalej nie rozumiem. Szperalam po internecie, na forach, na Facebooku i wszyscy pisza ze do wyrobienia neru o trzebny jest meldunek w hiszpanii i bez niego nie dostane numeru. Ty piszesz ze wlasnie z numerem N.I.E. mozna zalatwic wszystkie formalności jaleldunek czy konto w banku... juz nic z tego nie rozumiem.. chyba sie załamie...
Nie wiem co ty czytasz i jak szukasz w Google ale najbardziej wiarygodnych informacji trzeba szukać na oficjalnych stronach. Ambasada w jest placówką, która ma wykonywać to co jest oficjalnie podane więc zrób to co ci wyzej już napisałem a nie kieruj sie głupotami z jakichś blogów, fejsów, itp.
Ambasada odmówiła i z nimi nie wygram, wiec nie kieruje sie glupotami wyczytanymi na blogach... jak tylko uslyszeli o pre-contract to kazali zalatwiac na miejscu... ok dziekuje za informacje pewnie to brzmi gorzej niz jest w rzeczywistosci. Pozdrawiam
To sie niczym nie przejmuj- mąż zajedzie do Barcelony to mu w tydzień wszystko załatwią. Powodzenia.
edytowany przez argazedon: 30 paź 2018
Hej,

Znalazlam ten watek i bylabym wdzieczna za pomoc w sprawie wyrobienia numeru NIE w Polsce.

Wymienilam kilkanascie widomosci mailowych z Ambasada Hiszpanska i pizza mi ze do podjecia pracy numer NIE nie jest potrzebny, lecz moj pracodawca tego wymaga. Co moge w takiej sytuacji zrobic?
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Pomoc językowa