"Piszę z kafejki internetowej". Róznice z De/Desde.

Temat przeniesiony do archwium.
Witam.
Czy napisanie "Esribo del cafe internet" jest poprawne (albo chociaż wiadomo o co chodzi) czy poprawna forma to "Escribo desde un cafe internet" ?
I jeszcze np. "Patrzę z okna" - Miro desde ventana , "Pozdrowienia z Meksyku" - Saludos desde Meksyku... Mam problem z tymi DE/DESDE, kiedy je użyć, w jakich przypadkach?
Pozdrawiam.
Może być "de", jednak lepiej użyć "desde", który kładzie nacisk na punkt odniesienia.
Esribo desde un ciber café.
Miro desde la ventana
Saludos desde Méjico.
Przyimka "desde" uzywamy generalnie w 4 przypadkach :
1. Gdy mówimy o rozpoczęciu ruchu, bardziej konkretnie, często w konstrukcji z "hasta"
El tren va de Valencia a Barcelona.
Ayer fuimos andando desde mi casa hasta la discoteca.
2. Gdy okreslamy przedział w zbiorze elementów, też z "hasta"
np. "Tiene ahí de todo - desde ... hasta ..."
3. Gdy mówimy o wyjściowym punkcie czasowym w przeszłości [Ważna różnica pomiedzy np. "desde hace mucho tiempo" a "de hace mucho tiempo"]
4. Gdy mówimy o miejscu jakiejś czynności skierowanej na coś konkretnego w odległości
Miro POR la ventana -> LA veo/miro DESDE la ventana de mi cuarto.

pozwolę sobie podłączyć się do tematu, gdyż właśnie natrafiłam na 2 zdania które dały mi do myślenia. Niby banał ale zastanawiam się czy oba są poprawne. Proszę o wypowiedź. :)
1. Saludos desde Varsovia.
2. Saludos de Varsovia.
Obydwa zdania sa poprawne ale różnią się znaczeniowo.
1. "Saludos desde Warszawa" to "Pozdrowienia z Warszawy" czyli skrót zdaniowy dający do zrozumienia, że ktoś przesyła pozdrowienia właśnie w danej chwili z danego miejsca.
2. "Saludos de Warszawa" to "Warszawskie pozdrowienia" czyli ogólne określenie bezkontekstowe, okreslające ogólnie jakieś pozdrowienia z danego miejsca.

Gdy zdanie jest bardziej rozwinięte wtedy 'desde' można zastapić 'de' bez znaczeniowej konfuzji i niedomówienia, tak jak w większości przypadków. Np. :
Te mando saludos cordiales de Kraków, la ciudad más bonita de Polonia.
edytowany przez argazedon: 06 sie 2011
gracias!
Temat przeniesiony do archwium.