Nazwisko po slubie w PL

Temat przeniesiony do archwium.
Po rozgladaniu sie troche po forum, widze ze juz troche rozmawiono o tej kwestii; jednak zauwazylam, ze podobno wiekszosc ludzi wkoncu wziela slub w Hiszpanii, by uniknac pozniejszych problemow w urzedach, i kazdy zostal przy swoim nazwisku... Ale my tak nie chcemy robic.

Wiec chcialabym zadac jeszcze raz to slynne pytanie: Co mam zrobic, zebym mogla wziac JEGO nazwisko - biorac pod uwage, ze bedziemy miec slub w Polsce -

W naszym przypadku sprawa wyglada tak: Ja pochodze z Niemiec (ale mieszkam juz od paru lat w Hiszpanii, mam N.I.E. itd...) a moj narzeczony jest Polakiem. Po slubie ja chce wziac jego nazwisko, bo taka jest w naszych krajach tradycja.
W sierpniu wezmiemy slub w Polsce, juz mamy zalatwione wszystkie dokumenty; tylko pozostaje mi wciaz to pytanie z nazwiskiem. Skoro tu w Hiszpanii ludzie nie zmieniaja nazwiska po slubie, nie wiem jak to pozniej bedzie z tymi wszystkimi zalatwieniami tutaj, jak to w ogole tu na urzedach tlumaczyc?? Mysle, ze trzeba bedzie isc do konsulatu, zmienic paszport - a potem? Czy beda mi uznawac moje nowe nazwisko?

Moze przeczyta to jakas osoba z Polski, zamieszkajaca w Hiszpanii, ktora wziela slub w ojczyznie? Wiem, ze u mnie to bedzie jeszcze troche inaczej, bo nie jestem ani Polka ani Hiszpanka, ale mysle, ze postepowanie w urzedach bedzie mniej wiecej to same...

Ah, i przepraszam za bledy gramatyczne, ale jeszcze sie ucze polskiego ;)
nie wien jaki widzisz problem, bierzesz slub w Polsce i obowiazuje cie prawo polskie, przybierasz nazwiski meza, musisz zmienic paszport i dane w dokumentach hiszpanskich po przyjezdzie do Hiszpanii, nazwisk nie przybieraja po mezu dziewczyny wychodzace za maz za Hiszpanow, bo nie ma takiego zwyczaju, Polki wychodzace za maz za Polaka czy tu czy w Polsce maja prawo wyboru jakie nazwisko chca nosic
tak jak mowi moja poprzedniczka jestes obywatelka polski i cie obowiazuje prawo polskie wiec bez zadnego problemu przybierasz nazwisko po mezu i zalatwiasz wszystkie formalnosci w polsce a tu juz nikogo nic nie obchodzi. tylko jedna rzecz chcac nie chcac zawsze w tutejszych urzedach bedziesz sie musiala grubo tlumaczyc dlaczego masz takie samo nazwisko jak maz...poprostu beda was brac za rodzenstwo!!!! oj wiem cos na ten temat! nie ma urzedu zeby sie ludzie nie dziwili i od nowa za kazdym razerm trzeba opowiadac jedno i to samo!ale nie obawiaj sie nie ma zadnego problemu
"bedziesz sie musiala grubo tlumaczyc dlaczego masz takie samo nazwisko jak maz"

Albo "dlaczego masz TYLKO JEDNO nazwisko" :D:D
Dzieki za odpowiedzi!:) Dobrze ze w kazdym razie da sie to jakos robic...
No tak, na pewno to nie bedzie latwo im tutaj przetlumaczyc, ze bedziemy miec z mezem to same nazwisko (a na dodatek tylko jedno nazwisko...)

« 

Szkoły językowe

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia