Nowy Rok

Dzień Niewiniątek

 

W okresie poprzedzającym sylwestra obchodzi się w Hiszpanii święto będące odpowiednikiem naszego prima aprilis, tyle że owe święto przypada nie na 1 kwietnia, ale na 28 grudnia. Wtedy to w Hiszpanii obchodzi się Dzień Świętych Niewiniątek, czyli el Día de Los Santos Inocentes. Rodowód tego święta wiążę się z mroczną historią. Sama nazwa odnosi się bezpośrednio do rzezi, jaką zgotował król Herod noworodkom z Judei, by mieć pewność, że żaden mesjasz nie zagrozi jego władzy (jak głosiła przepowiednia odnosząca się oczywiście do narodzin Jezusa). Jakkolwiek nie wydawałoby się to paradoksalne, Dzień Niewiniątek jest świętem żartów i psot wszelakich.

 

Sylwester


Noc sylwestrowa to w Hiszpanii la Nochevieja ( noche – noc, vieja – stara). Z tym świętem wiąże się zupełnie obca nam Polakom tradycja. Każdy Hiszpan słysząc 12 uderzeń zegara o północy, zjada po kolei 12 przygotowanych na tę okazję winogron. Rytuał ten ma ponoć gwarantować 12 szczęśliwych miesięcy w Nowym Roku. Po zadośćuczynieniu tradycji, Hiszpanie świętują do białego rana przeważnie w restauracjach na imprezach nazywanych cotillón.

 

Święto Trzech Króli


Po sylwestrowych szaleństwach przychodzi pora na jedne z najhuczniej obchodzonych zimową porą świąt. Chodzi o Święto Trzech króli przypadające 6 stycznia i wyznaczające kres obchodów bożonarodzeniowych. W przeddzień święta odbywa się parada, podczas której Trzej Królowie defilują w swych powozach po ulicach, obdarowując mieszkańców łakociami. Według legendy to właśnie Trzej  Królowie ze Wszchodu przywieźli małemu Jezuskowi dary. Dlatego właśnie w Hiszpanii dzieci dostają prezenty nie 24 grudnia, ale właśnie 6 stycznia. Wierzą, że przynoszą je Trzej Królowie. Z tego powodu 5 stycznia wypełniają buty słomą (dla wielbłądów, bo to w końcu na nich poróżują Monarchowie ze Wschodu), a następnego dnia zamiast słomy znajdują w nich prezenty. Mogą też stawiać obok butów miseczki z wodą  i poczęstunkiem (oczywiście również dla wielbłądów), by rankiem 6 stycznia znaleźć opróżnione miseczki i buty wypełnione podarunkami. Jeśli dzieci były niegrzeczne, powinny znaleźć jednak jedynie węgiel, jak nakazuje tradycja. Na szczęście obecnie zamiast prawdziwego ,dzieci (i to nie tylko niegrzeczne) dostają jadalny węgiel lub po prostu cukierki, a także tradycyjne ciasto roscón de reyes, które ma formę pierścienia. Dekoruje się je kandyzowanymi owocami, mającymi symbolizować klejoty Trzech Króli. Wewnątrz ciasta znajduje się niespodzianka. Ten, któremu trafi się kawałek z „bonusem” będzie miał szczęście przez cały rok.  

Jak oceniasz nasz artykuł?