Dlaczego subjuntivo?!

Temat przeniesiony do archwium.
Witam!
Mam pytanie odnośnie fragmentu tekstu z czasopisma "Espańol, si gracias", gdzie użyto trybu subjuntivo: "Ha sido la primera artista en conseguir que un disco suyo y una pelicula protagonizada por ella, fueran en la misma semana numero 1 en ventas." Nie bardzo rozumiem użycie subjuntivo a nie czasu przeszłego. Nie ma ani wyrażenia, po którym należałoby go użyć, ani nie występują czasowniki związane z tym trybem. Chyba, że czegoś nie dostrzegłem. Proszę o uwagi. Z góry bardzo dziękuję.
A widzisz que?

Lepiej nie czytaj tego czasopisma, już same jego reklamy zawierają błędy ortograficzne.
edytowany przez Pedrito_88: 29 cze 2011
Jakby Ci to wytłumaczyć... Rozumiesz takie zdanie?

Mi meta era que todos conocieran el nuevo disco.
Wystarczy, że sobie uprościsz to zdanie a zrozumiesz. Np. tak :
Ha sido la primera artista en conseguir [que ha conseguido] que un disco suyo sea numero 1 en ventas.
Ponieważ chcemy odnieść ten sukces do przeszłości, bo nie dzieje się to teraz w tym tygodniu, to druga częśc zdania musi się odpowiednio zmienić według reguł następstwa czasów. Pierwsza częśc zostaje bez zmian bo chcemy wyrazić, że do tej pory nikt inny tego jeszcze nie osiągnał, stąd Preterito Perfecto - jej rekord jest ciągle aktualny.
edytowany przez argazedon: 29 cze 2011

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa