Mały problem

Temat przeniesiony do archwium.
Co oznacza litera "A" na początku zdania?
np. w zdaniach " ¡A poner la mesa !", " A mi también", "A mi me gusta" ? Jakie ma ona w tym miejscu zastosowanie?
Proszę o szybką odpowiedź :D
Przyimek "a" ma wiele znaczeń i tworzy wiele zwrotów.
¡A poner la mesa ! - zawsze poprzedza bezokolicznik w bezosobowych zdaniach rozkazujacych
"A mÍ me gusta/A mÍ también" - z zaimkami tonicznymi tworzy tzw. formę mocną zaimka
Wiecej:
https://hiszpanski.ang.pl/gramatyka/przyimek/przyimek_a
Dzięki, na link wchodziłem już wcześniej, ale Twoje wytłumaczenie trafia do mnie lepiej :D
Dlaczego mówi się "Está caliente", "Está frio", "Está picante", ale jeśli powiemy to jest smaczne to mówimy "Es sabroso"?
Z przymiotnikiem "sabroso" moze byc uzyte zarówno "ser" jak "estar". Różnica wynika z podstawowej funkcji tych dwóch czasowników. Gdy coś ma cechę stałą, jak jedzenie, które jest generalnie i z założenia "smakowite" to uzywamy "ser". Natomiast gdy wyrażasz opinię, że coś jest "smaczne" albo nie bo np. ktoś przesolił potrawę to użyjesz "estar" tak samo jak z "picante/caliente/frío" bo to cechy zmienne.
edytowany przez argazedon: 10 lip 2017
Aha, czyli rozumiem, że wszystko zależy od kontekstu. Dzięki za wskazówkę, na pewno pomoże w dalszej nauce :D
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia