Cło, wizy, paszport
Wjazd do Hiszpanii
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) do 90 dni na terytorium Królestwa Hiszpanii jest paszport bądź dowód osobisty.
Zezwolenie na pobyt
Obywatele UE, którzy przyjeżdzają do Hiszpanii na dłużej niż 90 dni muszą wystąpić się o kartę pobytu (tarjeta comunitaria). W celu jej uzyskania, muszą:
* być zatrudnienieni lub prowadzić działalność gospodarczą w goszczącym państwie członkowskim
* mieć wystarczające środki utrzymania dla siebie i członków swojej rodziny, aby nie stanowić podczas swego pobytu obciążenia dla systemu pomocy społecznej goszczącego państwa członkowskiego, orazp posiadać pełne ubezpieczenie zdrowotne
* przybyć do goszczącego państwa członkowskiego w celu podjęcia nauki, w tym szkolenia zawodowego, oraz mieć pełne ubezpieczenie zdrowotne i środki finansowe na swoje utrzymanie.
Dodatkowe informacje dostępne są na stronach internetowych Ambasady RP w Madrycie www.madrid.polemb.net oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych: www.msz.gov.pl
Kontrola celna
Dla obywateli UE nie istnieją ograniczenia dotyczące przewozu przedmiotów użytkowych. Wyjątek stanowią Ceuta, Melilla i Wyspy Kanaryjskie.
Ceuta i Melilla, dwa miasta stowarzyszone z Hiszpanią i mające status wspólnot autonomicznych, leżą na marokańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Choć stanowią część terytorium hiszpańskiego, zostały wyłączone ze strefy Schengen. Oznacza to, że o ile wjazd do nich z Półwyspu Iberyjskiego nie stanowi żadnego problemu, to powrót na Półwysep zawsze jest związany ze szczegółową kontrolą dokumentów i bagaży. Ceuta i Melilla nie należą do Unii Celnej i mają odrębne, korzystne dla turysty, przepisy celne: przy zakupie towarów nie płaci się podatku VAT.
Wyspy Kanaryjskie, choć należą do Unii Celnej, nie podlegają unijnemu ustawodawstwu o ujednoliceniu podatków, toteż tam również nie ma zastosowania podatek VAT. Inne przepisy, np. dotyczące pobytu czy opieki zdrowotnej, są takie same jak na pozostałym obszarze Hiszpanii.
Źródło:
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
http://poradnik.poland.gov.pl/