studia w Hiszpanii 2012/2013

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 121
poprzednia |
Cześć wszystkim. Ktoś się wybiera na studia do Hiszpanii następnym roku szkolnym? Tutaj możemy sobie pomoc, wymienić informacje odnośnie procesu rekrutacji, załatwiania dokumentów, planów itd.
Ja wybieram się na studia raczej do Malagi lub Granady na Traducción e Interpretación.
Jeszcze tylko kilka miesięcy!
Hej, ja myślałam o masterze Investigación en lengua espanola w Madrycie, parę dni temu skończyła się 1. tura zgłoszeń, wyniki 20 marca, więc jestem ciekawa...
Przeglądałam tego mastera z Granady, ale nie mogłam znaleźć o tłumaczenie z i do jakiego języka chodzi?
Ja w ogóle nie widzę tego mastera na liście UGR.
Razem z koleżanką wybieramy się do Hiszpanii:)(licenciatura). Miasta to Madryt(nadal zastanawiam się nad kierunkiem, mam czas do czerwca:))oraz Barcelona-kierunek kryminalistyka:). O procesie rekrutacji chyba wiem już wszystko, niestety na internecie podane są niepełne,błędne bądź stare informacje na szczęście znalazłam osobę która udzieliła mi wszelkich informacji, w ambasadzie hiszpańskiej w wwie nie wiedzą niestety nawet co to credencial:/.
Czy ktoś jeszcze wybiera się do Barcelony lub Madrytu?
!hola! Ja się wybieram na studia ingeneria de edificacion na Universidad Politecnica de Valencia. Zastanawiam się czy tłumaczyć te świadectwa, które mam wysłać do UNEDu, żeby dostać credencial, a jeśli tak to czy zwykłe tłumaczenie czy przysięgłe?

saludos
*pomyliło mi się: zamiast kryminalistyki miała być kryminologia : )

hotshot: potrzebne jest tłumaczenie przysięgłe świadectw(3 z liceum+dojrzałości).
oo, muchas gracias!

a w ambasadzie hiszpańskiej w pl w jakim języku się rozmawia? bo chyba muszę tam iść potwierdzić kopie świadectw. nie wiem czy po polsku mówić czy po hiszpańsku... haha fajnie,że znalazłam ten temat
pina91 , załamałaś mnie z tym, że w ambasadzie w wawie nic nie wiedzą.
Zamierzałam tam zadzwonić bo w internecie nie ma właśnie pełnych i aktualnych informacji.
Przyznam, że byłabym wdzięczna gdybyś udostępniła te info, publicznie na forum lub na maila.
Wiadomo, że nie tylko my się z tym borykamy.
Najbardziej boję się terminów. Będziesz się dogadywała osobno z uczelniami czy już masz świadectwo maturalne (zakładając, że 91 z nicku to twój rok ur.) ? I wiesz może czy UNED wyżej przelicza wyniki matury rozszerzonej?

Jeśli nie chcesz pomóc to chociaż powiedz kto udzielił ci wystarczającej informacji. Por favor :)
Ja biorę ew. pod uwagę też Madryt choć Malaga jest bardziej prawdopodobna.
http://portal.uned.es/portal/page?_pageid=93,944219,93_2[tel]&_dad=portal&_schema=PORTAL

To nie było do mnie pytanie,ale chyba tu są aktualne informacje.
W tamtym roku słyszałam,że jak ktoś po maturze prosto jest to dopiero na 2gi nabór zdąży z dokumentami.

espero que se ha cambiado...
salsomanka:
Tak, nick to moj rok urodzenia;). Co do tego czy przelicza wyżej matury wyniki rozszerzonej nie mam zadnej informacji, ale jestem pewna że tak:).
Sama miałam ogromne problemy z informacjami n/t rekrutacji, więc z chęcią się podzielę:)

Niestety te osoby,które w tym roku zdają maturę nie 'załapią' się na pierwszą rekrutację,więc w drugiej nie będzie niestety tak wielkiego wyboru,ale nie załamywać się;na pewno każdy coś dla siebie znajdzie:). Jesli chcecie tansze pokoje/mieszkanie to warto szukać ok 1-2msc przed rozpoczeciem studiow. Wiem, ze w sumie wiekszego sensu nie ma na zapas wynajmowac, bo pewnie wiekszosc z Was otrzyma wyniki dopiero w pazdzierniku. Ja w licpu juz bede wiedziec czy sie dostalam; jakby ktoś potrzebowal dachu nad głową to z chęcią kogoś przygarnę w Madrycie badz Barcelonie:).
Co do rekrutacji:
Przetłumaczone 3 świadectwa z liceum + świadectwo dojrzalości nalezy wysłać do UNED-u, lecz należy wcześniej zarejestrować sie na stronie UNED-u<Jeżeli jeszcze nie masz maturalnego to i tak wysylaj tylko licealne, maturalne mozna doslac pozniej, a beda Ciebie mieli w systemie i na uwadze:),rejestruj się nawet dziś;d>. Do UNEDu trzeba wyslac wypelniony formularz (http://portal.uned.es/portal/page?_pageid=93%2C932663&_dad=portal&_schema=PORTAL ), fotokopie dowodu osobistego, potwierdzenie wplaty na ich konto (cos w stylu opłaty rekrutacyjnej:koszt ok 40e);wazna rzecz: wszyskie kopie musisz potwierdzic w Ambasadzie Hiszpanii w W-wie (w przypadku dowodu) a resztę w Consejería de Educación w W-wie. Od UNEDu otrzymasz dokument CREDENCIAL, ktory jest jakby ´przelozeniem´twoich ocen na hiszpanskie standardy(dokumenty UNED odsyła do około 2msc od wysłania). To razem z formularzem z uniwersytetu i kolejnymi potwierdzonymi platnosciami wysylasz do uniwersytetu. Koszt roku nauki na uniwersytetach waha się w okolicach ok 600e-700e,nie interesowałam się tym dokładnie;p. Jak już otrzymasz Credencial to wysyłasz wszystkie dokumenty ktore odesłał Ci uned + formularz z interesującymi Cie przedmiotami(jeszcze nie wiem jak ten formularz wygląda, więc nie podam dokładnego info;d,jak sie dowiem to dam znac:)).
Wyniki 1szej rekrutacji sa w lipcu<nie wiem którego;d, a drugiej dopiero w pazdzienriku:/.
jakby ktoś miał jakies pytania to bez problemu niech pyta;d
edytowany przez pina91: 07 mar 2012
Ja jestem ciekawa jak myślicie,ile będzie was/nas kosztować miesięcznie życie w Hiszpanii?
...tyle, ile bedziecie miec do wydania...
---------
Przeciez wszystko zalezy od WSZYSTKIEGO wlasnie...
--------
Na konkretne pytanie - konkretna odpowiedz...
Na ogolne - ogolne...
Na.... - ....

Powodzenia!
Chyba zarezykuje jutro telefon na uczelnię w Maladze i spróbuję się dowiedzieć czy jest możliwa jakaś rezerwacja miejsca czy coś, albo ewentualnie jak wygląda sprawa z credencial provisional. Trzeba coś wymyślić. Nie chce musieć liczyć na to, że zostanie dla mnie jakieś miejsce w drugiej turze. Może jako zastępcze świadectwo mogłabym dostarczyć świadectwo ukończenia szkoły...
O niczym nie marzyłam jak o wizycie w wawie tuż po zakończeniu roku szkolnego....

Już obliczyłam, że pierwszy rok wyniesie mnie 750euro. Każdy może to sobie obliczyć szukając na stronie ile kosztuje jeden punkt ECTS mnożąc przez ilość punktów na rok.
Wynajem jeszcze idzie przeżyć, w Maladze pokój nawet za 100 euro. Jedzenie trochę kosztuje i chyba na to najwięcej się wydaje, rozrywek nie liczę.
Zawsze można się ubiegać o stypendia (becas), w przypadku dobrych wyników w nauce ( nie wiem czy notas de honor są jeszcze aktualne) uczelnia zwraca kwotę odpowiadająca ilości punktów z danego przedmiotu.
http://www.uco.es/servicios/informacion/acceso/union_europea.html

100 pytań i odpowiedzi odnośnie rekrutacji, moze komuś się przyda.
Najczęstsza odpowiedź to UNED :(
Ja z opłat za studia mam zamiar być zwolniona i planowałam, że za 600 euro/mies będę żyć i to na niezłym poziomie.

Przypał z tymi terminami, mam nadzieję, że coś się da na to poradzić. Ja mam szczęście w nieszczęściu, bo też jestem rocznik 91.

Widziałam, że bardzo popularne są w Hiszpanii zajęcia w godz. 15-21. Trochę mnie to przeraża.
@ pina91:
Również wybieram się w tym roku na studia do Hiszpanii, Madryt lub Barcelona :)
Mam w związku z tym pytanie, jeśli wybieram się osobiście do UNEDu dzien po tym jak dostane swiadectwo dojrzałości, czyli pewnie 29 czerwca, załapię sie na pierwszą rekrutacje? UNED twierdzi, ze jest wstanie wydać mi Credencial w ciągu jednego dnia.
I czy ktos orientuje sie kiedy dokladnie rozpoczynaja sie studia w Hiszpanii, wrzesien czy październik ?
Rok akademicki zaczyna się w październiku. Naprawdę UNED jest w stanie wydać credencial w ciągu jednego dnia? Tylko w wypadku osobistego zgłoszenia się??

Czy zdążysz na pierwszą fazę rekrutacji zależy od tegorocznego kalendarza, który ustanawia junta danego regionu. Andaluzja np. jeszcze nie ustanowiła i pozostają tylko daty orientacyjne z tamtego roku. Na uniwersytecie w Maladze dowiedziałam się, że dla uczniów starających się o credencial zazwyczaj wydłużają termin składania papierów, ale jeszcze nie znam żadnych konkretów.

Podaję link do kalendarza z tamtego roku orientacyjnie dla andaluzji: http://www.juntadeandalucia.es/innovacioncienciayempresa/sguit/g_calendario.php
edytowany przez salsomanka: 18 kwi 2012
pina91 masz złe informacje , nie przeliczają wyżej wyników z rozszerzonej matury, policzyli mi wszystko tak samo.
Co do drugiej rekrutacji...nie liczcie ,że będą jakiekolwiek miejsca, no chyba ,że będziecie mieć szczęście lub uniwersytet jest mało popularny. PRZETŁUMACZNE DWA ŚWIADECTA Z LICEUM Z KLASY 2 I 3 !!! pluś świadectwo maturalne. NIE WYSYŁA SIĘ ORYGINAŁÓW TYLKO KOPIE! UNED wylicza z twoich ocen maturalnych srednia i z tym papierkiem i twoimi swiadectwami udajesz sie na uczelnie. kazdy papierek ma miec kopie bo tylko kopie sie zostawia. Kosztuje to 50euro. Studia to wydatek od 700w górę. też zależy na jakiej uczelni studiujesz i jaki kierunek cie interesuje. Jezeli checie miec dofinansowanie to bedzie trudno jezeli wasi rodzicie nie odprowadzaja podatku w hiszpanii. Ja w tym roku bede probowac jeszcze raz dostac dofinansowanie. Ale zwazywszy na to ,ze np bedziecie w hiszpanii same i utrzymujecie sie same bedziecie wziete pod uwage jako autonoma a autonoma nie ma szans na dofinansowanie.
UNED wydaje credencial w 5 MINUT !!!! Jezei przychodzisz ze wszystkimi gotowymi papierami to bosko. A nawet z tego co pamietam nie musialam miec ich przetlumaczonych, poprosili mnie o kopie oryginalow nie tlumaczen. to samo na studiach. Nie pamietam czy rekrutacja to poczatek lipca czy polowa czerwca.
hotshot nie wiem kto Ci powiedzial,ze zajecia od 15-21 sa popularne , wszyscy chca miec na rano zeby pozniej miedz dzien wolny, ja konczce zajecia o 13 a czasem mam tutoria ECTS (NIE JEST OT ZADEN PUNKT JAK KTOS NAPISAL) i koncze najpozniej o 14.30-15.
Rok akademicki w moim uniwersytecie zaczal sie w polowie wrzesnia a koncze juz 11 maja i takze w maju juz mam egzaminy i poprawki wszystkie nawet te z pierwszej sesji odbywaja sie w czerwcu. Nie ma zadnego wydluzania terminu skladania papierow bo wszystko odbywa sie przez internet- tzn preinscripcion a pozniej juz matricula. jezeli przegapisz preinscripcion nie masz wjazdu na studia, jezeli przegapisz termin matricula you are out of the game tzn tracisz swoje miejsce na uniwersytecie. no i jezeli np mialas problem z papierami z ich winy np mialas dostateczna ilosc punkktow zeby sie dostac, zlozylas papiery a nie dostalas sie i nie dostalas zadnego listu od nich dzwonisz i wyjasniasz jezeli ci powiedza,ze nic sie nie da zrobic no to cie klamia bo to jest ich wina bo najprawdopodobniej zgubili papiery, ja mialam taka sytuacje zadzwonilam powiedzieli mi,ze nie da sie nic zrobic, zadzwonil moj chlopak hiszpan zrobil jazde i wszystko poszlo gladko po tygodniu pojechalismy papierow szukali okolo godziny, znalezli, okazalo sie ,ze popeirzyli numery i po pol godzinie sami wszystko mi wypelnili i tak oto dostalam sie na studia ;)
Asia! gdzie byłaś jak Cię nie było?? Potrzebujemy Cię :)

Czyli najlepiej osobiście zjawić się w siedzibie UNED ze wszystkimi dokumentami i wtedy wydadzą papierek od ręki??
Szkoda, że nie liczą lepiej rozszerzonej matury :(
edytowany przez salsomanka: 19 kwi 2012
Tak się boje tej całej rekrutacji, tego że o czymś zapomnę. Choć wiedząc ,że nie trzeba wysyłać oryginałów wysłałam je UNEDowi i miałam jechać do Madrytu osobiście składać dokumenty. Czuję, że się nie dostanę, panikuję cholernie. Moja nota de corte pewnie będzie bardzo niska ze względu na to, że zdawałam tylko matury z 3 przedmiotów, więc skoro były im potrzebne świadectwa z liceum może wezmą jakieś oceny pod uwagę:/.

@ asiek_D:
Nie wiesz może czy podczas preinscripción za każdy kierunek się płaci czy jest to opłata jednorazowa za niezależnie ile kierunków lub też nic się nie płaci? Wiem, że być może zależy to od uniwersytetu, ale pytam jak u Ciebie było:).
UNED przelicza na Credencial tylko oceny ze świadectwa maturalnego, świadectwa ze szkoły średniej się nie liczą?
Przepraszam za liczne pytania, ale niestety nic nie wiem na razie na temat zapisów, nie mogłam dodzwonić się na uniwersytet. Niedługo będę znów próbować.
Z góry dziękuję za odpowiedź!:)
CZEGO NIE ROBIĆ !
Powiem tak, najlepiej w ogole miec w dupie to co mowi ministerstwo edukacji w Hiszpanii bo to sa tylko naciagacze ktorzy mowia,ze trzeba isc do specjalnej narodowej instytucji i przeksztalcic nasze papiery na papiery hiszpanskie co jego gowno prawda, ja to zrobilam i nie przydalo mi sie to na nic a co najlepsze go tej pory nie odebralam moich przeksztalconych papierow bo mowili,ze bedzie to trwlo trzy miesiace a trwalo ponad 7...takze leza tam gdzies w ich instytucji.

ODPOWIEDZI NA PYTANIA
Najlepiej zjawić się osobiście, wygląda to tak. Ja tam poszłam i byłam jeszcze niezarejestrowana w UNED i miła pani ze wszystkim mi pomogła. Pokazała mi jak założyć konto na ich stronie itd i po tym drukujemy papierek i też mi tam wydrukowali i z tym papierkiem udajemy się do banku , który jest trochę daleko jakoś 2km na nogach 0_o no ale cóż....Opłata wynosiła jakoś 50euro. Wracamy z tym papierkiem ,że zapłaciłyśmy dajemy kopię świadectwa maturalnego, świadectwa szkolnego z 2 i 3 klasy licealnej czy tam technikum to by było 3 i 4 klasa. A czemu tak? Bo Hiszpanie mają tylko 2 klasy liceum. Jeżeli coś się zmieniło to możecie wziąść w razie czego to świadectwo z klasy pierwszej. Jest im to potrzebnie tylko do tego,żeby mieć czarno na białym,że macie wszystko w Polsce uregulowane i zdane. Jak już to wszystko dacie no to miła pani wprowadza to do systemu bla bla bla podlicza maturę i ya esta :) drukuje papier i możecie już się cieszyć macie swoją średnią hiszpańską :) Całe załatwianie tego gówna łącznie ze spacerkiem do baku i spowrotem stanie w kolejkach to 1 godzina a nie 2 mesiące kochanie i człowiek wszystko załatwia sam a nie stresuje się jak głupi.

PREINSCRIPCION
płaci się tylko jeden raz i nawet nie pamiętam czy jest to zapłata tylko za ten właśnie papier z UNED czy trzeba coś na uniwersytecie zapłacić. Chyba dopiero wtedy gdy robimy matricula. Ale jeżeli trzeba było zapłacić to tylko jeden raz i były to groszowe sprawy. Płacimy raz i wybieramy tyle kierunków na ile mamy ochotę. Czyli w razie czego wybieramy np 10 albo i więcej...pamiętam,że laska koło mnie wybrała hmm......20 jakoś tak.
ATENCION preinscripcion można wykonać używając naszego polskiego dowodu osobistego. Niestety te debile nie mają o tym pojęcia chociaż mają to zapisane w systemie i koleś z dziekanatu się na mnie wydarł ,że z moim dowodem osobistym mnie nie przyjmą ... no chuj,że nie mam paszportu i ,że jesteśmy w unii. Darł się ,żę potrzebuję numer NIE (NUMER NIEZBĘDNY DO PODJĘCIA PRACY ALE TO WYTŁUMACZĘ INNYM RAZEM ) ale gówno prawda i wciąż widnieję w papierach z numerem polskiego dowodu osobistego i nic się nie dzieje bo tak można zrobić. Tylko na karcie studenckiej mam ten numer skrócony bo ich system do drukowania nie przyjmuje dłyższych numerów niż z hiszpańskich dowodów...Jak będziecie dokonywać preinscripcion to jeżeli macie ważne paszporty i chcecie być spokojne to proponuje wykonać wszystko na numerze z paszportu ,żeby się debile nie czepiały.

oceny ze świadectwa szkolnego się nie liczą, tak btw ja pamiętam jak mi podliczała średnią najpierw mi podliczyła z trzech przedmiotów podstawowy poziom i wyszła mi większa średnia niż wtedy gdy średnią przeliczyła z 4 przedmiotami. Najpierw wyszło mi jakoś 7,8 a jak dodała mi ten rozszerzony i przeliczyła go normlanie jak podstawę bo tak są wyszkoleni no to wyszło mi 7,2 także niby nie duża różnica ale jednak. Może już umieją liczyć rozszerzone przedmioty , nie mam pojęcia, ale w tamtym roku liczyli wszystko jak podstawę bo w Hiszpanii wszystko jest podstawa nie ma rozszerzeń itd...

Dziewczyny bardzo ważne jest by złożyć papiery w pierwszej turze tzn przełom czerwca i lipca bo później nie ma miejsc ! Nie ma co liczyć na to ,że będą miejsca bo w Hiszpanii prawie wszyscy idą na studia to nie jest tak jak u nas w Polsce ,że trzeba walczyć o miejsce i jest selekcja.

PRZYGOTUJCIE SIĘ NA DUŻE ZAPŁATY !!! STUDIA POSZŁY W GÓRĘ O 25% PIERWSZA MATRICULA ! WCZORAJ TO OGŁOSILI !!! także dziewczyny pracujcie w wakacje i przygotujcie się na wydatki bo książki są drogie i życie też. No chyba,że macie zamożnych rodziców i mogą Was wspomóc finansowo. Jeżeli mogą Wam opłacić studia no to super , porozmawiacje z nimi i niech przygotują się na wydatek minimum 900euro...to tak wygląda w Madrycie jeszcze zależy od uniwersytetu.

Ja studiuję w Alcala de Henares. POLECAM BARDZO !
Wielkie dzięki za informacje. Mam nadzieję, że nam wszystkim się uda. :)
ojej ile informacji przybyło O.o

widziałam plany zajęć, że niektóre grupy mają 15-21 zajęcia

ja w międzyczasie zmieniłam miasto docelowe na Malagę i kierunek na architekturę

orientujecie się może ile potwierdzenie kopii świadectw w consejerii kosztuje? bo idę w poniedziałek jeszcze tam i wysyłam wszystko do UNEDu w końcu

za tłumaczenia przysięgłe 280 zł dałam 8-OOOO
280 to i tak nie dużo, ja otrzymałam kosztorysy od tłumaczy zatwierdzonych w hiszpanii i podali ceny tłumaczenia 3 swiadectw + maturalnego 300-400zł
Fajnie, że będziesz w Maladze, ja też tam będę studiować i mieszkać od początku czerwca.
Na tłumaczeniu i interpretacji grupy mają zajęcia na rano albo od 18
edytowany przez salsomanka: 21 kwi 2012
Podbicie kopii dokumentów w consejeria de educacion nic nie kosztuje. Wysłałam wszystko 27go, mam nadzieję,że pójdzie dobrze i nie będę musiała się tam fatygować.
Wiecie co, już się zakręciłam...
W consejería de educación w Madrycie poświadczamy kopie świadectw, ale po polsku czy tłumaczeń?
Myślicie, że przyjęliby przefaksowane świadectwo maturalne? Chyba nawet kurierem nie zdąży mi dotrzeć na czas.
Dziewczyny! Mam do was wielką prośbę o wyjaśnienie mi jednej rzeczy: czy matury ustne też są przeliczane do credencial? Na maturze zdawałam trzy podstawowe przedmioty, z czego ustne poszły mi genialnie i bardzo by mi jak sądze zawyżyly średnie. Zastanawiam się jednak, czy te ustne tez się liczą do sredniej, czy nie. Jesteście mi w stanie udzielic odpowiedzi? Baaardzo mi pomożecie!
I druga sprawa, czy jest jakaś metoda, sposob, w jaki oni to liczą? Czy to jest normalna średnia czy liczona jest w specjalny sposob? Jeśli tak, to czy ten wynik jest zbliżony do zwyklego przeliczenia średniej?

Bardzo was prosze o odpowiedz! Bede niezwykle wdzieczna :) Pozdrawiam!
w consejerii podbija się kopie świadectw; żeby im nie dawać oryginałów i żeby mieli wiarygodny dowód, że to, co dostają to nie jakiś spreparowany dokument , tak to rozumiem

nikt chyba tak naprawdę nie wie jakie oni mają kryteria w tym UNEDzie; ja wiem, że jak ktoś pisze selectividad to wtedy ocenę mu wyliczają mniej więcej tak : 0,6*średnia ocen końcowych z liceum+0,4*średnia ocen fazy generalnej selectividad+0,2*jeden przedmiot rozszerzony+0,2*drugi przedmiot rozszerzony
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 121
poprzednia |